SPICE ve anahtarlamalı güç kaynaklarının SPICE ile analizi
SPICE and simulation SMPS circuits
- Tez No: 21769
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Bu çalışmada genel amaçlı bir elektrik devre simulator il olan SPICE devre simulator ünün yapısı ve güç elektroniği bakımından önemi incelenmiştir. Ayrıca SPICE 'da kullanılabilecek analiz türleri ? DC çalışma» transfer fonksiyonu, duyarlılık, frekans cevabı, gürültü, geçici durum ve distorsiyon analizi gibi) ile bu programın sağladığı bazı kolaylıklar çeşitli devre örneklerinde gösterilmiştir. Elektrik devrelerinin model lenerek SPICE için uygun devre kütüklerine dönüş türülmesi ve istenen analiz türünün eklenmesi etraflıca anlatılmıştır. Esas olarak güç elektroniği devrelerinin de simülasyon bakımından diğer devrelerden farkı yoktur. Ancak güç elektroniğinin temel elemanları olan diyot, tranzistör GTO,...gibi güç anahtar lama elemanlarının model lenerek ideal elemanlar cinsinden eşdeğerlerinin oluşturulup SPICE devre kütüğünde alt devreler haline getirilmesi gerekir. Hatta bu elemanların geçici durumlardaki davranışları için daha gelişmiş modellere ihtiyaç olabilir. Özellikle kontrol devreleri ile beraber simülasyonda çok daha karmaşık bir model ve daha hızlı bir bilgisayar ve hatta bir algoritma gerek lidir. Bu çalışmanın son 13. bölümünde ise anahtar lamalx güç kaynakları üzerinde durulmuş ve temel devreleri ile tasarımı anlatılmıştır. Ayrıca çok kullanılan üç temel yapı olan yükseltici, indirici ve eviren anahtarlamalı regülatörler çeşitli anahtar lama zamanları için PSpice ile analiz edilmiştir. Giriş ve çıkış geri imler i Ek A, B, ve C 'de verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise anahtarlamalı güç kaynağı gibi güç devrelerinin anali zinde güç elektroniği bakımından daha elverişli bir algoritması olan“düğümsel yaklaşım yöntemi”üzerinde dur ulmuş t ur. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY SPICE AND SIMULATION OF SMPS CIRCUITS This study is mainly based on SPICE circuit simulator family and its application for Switched Mode Power Supply C SMPS). It is also demonstrated the use of PSpice for electrical engineering applications. An electrical circuit design can be simulated before it is built, and necessary changes may be done without touching any hardware. Any design that is thought to be complete can be checked easily. To build an electrical circuit is the most practical way to check it, but it is expensive and time consuming. It is useful to simulate the design carefully using a computer program. PSpice is a member of the SPICE C Simulation Program with Integrated Circuit Emphasis) family of circuit simulators, all of which derive from the SPICE2 circuit simulator developed at the University of California in the mid-1970s. PSpice uses the same algorithms as SPICE2 ( conforming to its input syntax) and emphasised on microcircuit technology. But simulator has no concept of the size of circuits because electrical concepts are general and useful for all sizes of circuits. The problem is just to build the circuit matrix and to solve it. This makes SPICE package generally useful. The use of PSpice for discrete circuits has also several advantages when simulated test measurements are made which is difficult (electrical noise or circuit loading), inconvenient (special test equipment is unavailable) or unwise ( the test circuit would damage itself). And also to simulate a design for VIImany times with several component variations is useful to see the response and find which combinations give the worst- case results. The language and control statements of PSpice are easy to learn and use. These statements are collected in the circuit file which is read by the simulator. In this study Norton Editor is used to develop circuit files C Norton Editor, A Programmer *s Full Screen Editor, Extended Version 1988). A circuit simulation consist of four basic steps: i) creating the input file Cor“program”for the simulators), ii) running the simulator C without errors), iii) inspecting the output. In PSpice program package the response of the circuit over time to different inputs, the frequency response and other information about the circuit are all available. The designer can use computer both as a form of bench oscilloscope and to modify the circuit free from physical constraints. This is particularly useful as an aid to understanding highly nonlinear circuit behaviour during switching transients. It can be simplified part of the circuit to investigate one particular effect, or vary parameter values to examine circuit sensitivity, select the most suitable devices and determine the best layout for the complete circuit. The computer circuit and device simulation programs should enable them to provide a useful service to the designer of high-power electronic circuits. The main application area is the design of of power stages, their layout and interconnections and the interface to the controller. The others are the design of the semiconductor devices themselves and the design of controllers and modulation strategies. VIIISome basic power electronic devices C thyristor, triac) are modelled in this study and also basic switching regulator configurations are modelled for PSpice and by running them for the transient analysis the results are given in the end. The second part of this study is based on Switching Power Supply design and simulation of the three basic regulator architecture ( step- down, step- up, and inverting regulator). The two types of dc power supplies required by modern electronic equipment can be classified by the types of regulator used: Linear Regulator and Switching Regulator. Switching power supplies have been used for some time in the military, space and communications due to their smaller size and higher efficiency. A typical switching power supply consists of four basic circuits: Input rectifier and filter, high frequency inverter, output rectifier and filter, control circuit. The ac line voltage is applied to an input rectifier filter circuit. The dc output from the rectifier and filter circuit is switched at a higher frequency C typically 20 kHZ to 100 kHZ> by the tranzistor switch in the high frequency inverter circuit. Output from the high frequency inverter circuit is applied to the output rectifier and filter circuit. The circuit is monitored and controlled by the control circuits which attempts to keep the output at a constant level. The width of the pulse determines how long the tranzistor switch allows current to flow through the high frequency transformer and how much voltage is available at the output. As the load decreases narrower control pulses are delivered to the switching tranzistor causing the output voltage to remain at a constant value. IXSwitching regulators achieve their higher efficiency because the power-tranzistor switch is always turned completely on or off, except when it is switching between these states. The result is either low voltage or low current during most of its operation. During the simulation of the basic switching regulator, with PSpice, it is assumed that the Control Pulse at the base of the switch tranzistor has a fixed frequency and fixed duty cycle C totv'T). After applying this control signal, the output of the filter is observed. Then the simulation is repeated for other duty cycles to observe the transient response. It is not preferred to simulate the power supply as a whole circuit with control circuit. This is because of the some constraints in device number of this version of PSpice and the algorithm that is used in SPICE family. Many of the elements specific to power electronic applications may not be available and, in the case of SPICE, simple switching device models may not be available. These problems may be overcome by introducing necessary elements and models. An alternative to a general circuit simulation package can be developing software that focuses on the analysis of power electronic systems. However, most such packages tend to be application specific and may require a considerable amount of effort in dealing with arbitrary power electronic circuit configurations, particularly in monitoring the conducting states of switching devices that have forced turned off characteristics (e.g. GTO, power transistors). In the last part of this study, it is offered a very simple approach to the analysis of switched circuits. This approach is the formulation of the problem in terms of nodal equations. In this simulation structure the simulator is split into two parts* Power circuit simulator and control circuit simulator.For each time step, the response of the power circuit is computed and the feedback variables for the control simulator are computed. And the feedback variables are then used to update the gating information that is used in the power circuit simulator. In particular, it is used to determine the conducting states of switching devices. This method can be used to develop a specific simulation program package for power electronic circuits with feedback in another study. XI