Evaluation of support system in a main roadway in Tunçbilek coal mine
- Tez No: 17519
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHİM ÖZGENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
02 TUNÇBİLEK KÖMÜR OCAĞINDAKİ BİR AHA YOLDA TAHKİKAT SİSTEMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ TAŞKIN, Fatih Bülent Yüksek Lisans Tezi, Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Abdur rahim Ö2GENÛĞLU Şubat, 1992, 79 sayfa Tunçbilek kömür ocağındaki ana yolların tahkimatında kırk yılı aşkın süredir rijit çelik bağlar kullanılmaktadır. Ancak, çelik bağların kullanıldığı galeriyerde yapılan gözlemler bu tahkimat sisteminin uygunliği konusunda bazı şüphelerin doğmasına neden olmuştur. Bu çalışma, halen Tunçbilek ocağında marn birimi içinde sürülmekte olan ana nakliye yollarında kullanılmakta olan tahkimat sisteminin, yani rijit çelik bağların, değerlendirilmesine yöneliktir. Bu amaçla, bir ana yolda iki lohasyonda yük, deplasman ve deformasyon ölçümleri yapılmıştır. Bu kapsam içinde, yük ölçer, ekstensometre ve deformasyon-kavis ölçüler gibi aygıtların geliştirilmesine önem verilmiştir. Ayrıca, RMR ve Q kaya kütleri sınıflama, sistemlerini kullanarak aynı ana yoliçin tahkimat gereksizini öngörülmüştür. Çalışmanın sonunda, elde edilen bulgular ışığında Tünebil ek kömür ocağındaki ana yolların tahkimat gereksinimlerine dönük bir dizi öneri sıralanmıştır. Anahtar Kelimeleri: Rijid çelik bağlar. Kaya kütlesi sınıflaması. Yük ölçüler, Ekstensometre, Def ormasyon-kavis ölçüler. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 60.01.02 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF SUPPORT SYSTEM IN A MAIN ROADWAY IN TUNCBİLEK COAL MINE TAŞKIN, Fatih Bülent M.S. in Mining Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Abdurrahim ÖZENOĞLU February, 1991, 79 pages In Tuncbilek coal mine rigid steel arches are used to support the main roadways for over forty years. However, the observations made on the previous steel arch-supported roadways cast doubt on the appropriateness of this system erring on the side of over design. This study is directed towards the evaluation of the current support system, i.e. rigid steel arches, used in main roadways driven in marl formation in Tuncbilek mine. For this purpose, load and deformation measurements are carried out at two locations in a main roadway. In this connection, emphasis is given on the development of instruments such as load cell, extensometer and curvometer. Furthermore, two rock mass classification systems, namely RMR and Q systems, are used for support prediction in the same roadway. iiiABSTRACT EVALUATION OF SUPPORT SYSTEM IN A MAIN ROADWAY IN TUNCBİLEK COAL MINE TAŞKIN, Fatih Bülent M.S. in Mining Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Abdurrahim ÖZENOĞLU February, 1991, 79 pages In Tuncbilek coal mine rigid steel arches are used to support the main roadways for over forty years. However, the observations made on the previous steel arch-supported roadways cast doubt on the appropriateness of this system erring on the side of over design. This study is directed towards the evaluation of the current support system, i.e. rigid steel arches, used in main roadways driven in marl formation in Tuncbilek mine. For this purpose, load and deformation measurements are carried out at two locations in a main roadway. In this connection, emphasis is given on the development of instruments such as load cell, extensometer and curvometer. Furthermore, two rock mass classification systems, namely RMR and Q systems, are used for support prediction in the same roadway. iii