1050-1100'c vitrifiye sırsız seramik
- Tez No: 17593
- Danışmanlar: MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
6 ÖZET Yüksek lisana araştırma tezi olarak, 1050 C d* civarında gelişen H1050 C Vitrifiye Sırsız Seramik“ adı altında konusunu araştır maya karar verdim. Bu konu hakkında Türkiye'de uygulanan herhangi bir üretim yapan fabrika yoktur. 1050 C de gelişen vitrifiye sırsız seramik yapmak tabii ki yoğun araştırmaların sonucunda gerçekleşecektir. Dış ülkelerde yapılmakta elan ”Bellek Porseleni“ yani ”Sırçalı Porselen" üretilmektedir. Araştırma konura, bu üretim dalına benzer özellikler taşımaktadır yalnız sırça yani frit 1050 C da sinterleşmeyi gerçekleştirirken, Boa sinterleşmeyi, Fenolit(nefelîn Syenit),PERLİT Ulekait, hamur kelî- pozisyonlarında pelk kullanıra alana, bulamamış hammaddeler İle gerçekleştirdim. Bu kanuna temel kazancı ikinci bir pişirim gerektirmeyen ve 1050 C de pişirimi gerçekleşen yepyeni bir mamulün ortaya çıkmış olmasıdır. Yani seramik ürünü olması hemde büyük enerji tasarrufu ile pişirimi gerçekleşir. Bundan dolayı araştırmaya değer bir konu olacaktır Hammaddelerin çok iyi tanınmasına inandım. Seçtiğim hammaddeler hakkında yerli ve yabancı literatürlerden konu ile ilgili bilgiler edindim. Şu anda görev yaptığım firmanın bünyesindeki hammaddelerden faydalandım, Hammadde seçimi önem kazanmaktadır. Temel hammaddeler killer, kaolenler, feldspatlar ve kuvars'tır. Bu temel hammaddelerin dışında araştırmamda bana faydalı olan yardımcı malzemeler verdir. Bunlar, Perlit, Nefelin Siyenit, Dolamit, CaCO,, Uleksit'tir.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY I decided to search M At 1050 C Vitrifai ting-lazed Caremic that develops in about 1050 C.This subject is my thesis ofthe research for the master. There is no factory that produces about this subject in Turkey. Te make“At 1050 C Vitrifai Uh^lazed Ceramic n that develops in about IO50 C in to come true at the end of thick researches. ”Belleck porcelain“ or ”Porcelain with Frit is produced by foreign countrys. The subject fray research looks like“Belleck Porcelain”. Frit realizes to harden in about 1050 C.I realized to harden in body composotions of Nefelinsyanit, Pe»lit, Ulexit.The double-firing1 is not necessary that is the aim of the subject, The new product comes true and this product is baked in 1020 - 1050 C.This prMüöt is a newveeramic and t lıâ s comes true fiding vith a big economy of energy. So that, this product will be a subject that is worth searching-. I lelieve that the raw materials must be known very well. I inquired about the raw materials that I choosed them. I made use of the raw materials that are employed by the factory where X works to make rawmaterials choice is so importand.The raw materials are clays, Caolin, Feldspat and silica that I choosed them. I have more raw materials apart from these' They are Perlit, Dolamit, CaCO3 and Ulexit and Nefelin syenit".