Kuruluşundan M.Ö. 404 yılına kadar Sparta'nın Peloponnesos bölgesinndeki üstünlük çabaları
Superiority efforts of Sparta in Peloponnesus region from foundation period to 404 b.c.
  1. Tez No: 377929
  2. Yazar: TÜRKAN BANU GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BOYANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
M.Ö. 1100/1050 yılında Lakonia Körfezi'ndeki Taÿgetos ve Parnon dağları arasında Eurotas ırmağının uzandığı bölgede Dor göçleriyle kurulan Sparta, öncelikli olarak Peloponneos Bölgesi'nde kendi gelişim sürecini tamamlamış ve Hellen devletleri içinde kendini ön plana çıkarmıştır. Öyle ki M.Ö. 560/550 Batı Anadolu Persler tarafından işgal edildiğinde Hellenlerin en güçlüsü sayılarak yardım istenecek kadar gücünü geliştirmiştir. Sparta, anakıtadaki Hellenlerin Perslere karşı mücadele verdiği dönemde kurulan Hellen Birliği'ne liderlik etmiştir. Pers Savaşları'ndan sonra Atina'nın Hellenler üzerinde kurmaya çalıştığı hegemonyaya karşı olan 'Peloponnesos Savaşları' boyunca başarıyla sonuçlanacak bir politika izlemiştir. Başlangıçta bölgedeki iç güvenliğini sağlamak amacıyla kurduğu symmakhia'ları daha sonradan Peloponnesos Birliği'ne dönüştürerek Atina'yla yaptığı savaşlar sürecinde birliği etkili bir şekilde yönetmiştir. Bu çalışma konuyla ilgili antik kaynaklara dayandırılarak ve bu kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında oluşturulan modern kaynaklarla desteklenmiş, Sparta'nın kuruluşundan Peloponnesos Savaşları'nın sonuna kadar nasıl bir iç ve dış politika izlediği, bölgede hegemonyasını nasıl koruduğu ve Peloponnesos Birliği'nin yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1100/1050 B.C. Sparta, which was founded by Dor migrations in between Taygetos and Parnon mountains in Laconia Harbor and in the region that Eurotas River, completed her own development process in Peloponnesus Region firstly and came in to prominence in other Hellenic states. When Western Anatolia was invaded by Persians in 560/550 B.C., Sparta became so powerful that they were counted as the most powerful of Hellenes and they were asked for help. Sparta was the leader of Hellen League which was established in the process of campaigns between Hellens and Persians. During Peloponnesus Wars which were against for hegemony that Athens was trying to have over Hellenes after Persian Wars, Sparta followed a policy that was going to be success. They transformed the symmakhias, which were for providing the internal security in the region, to Peloponnesus League and administered the league effectively during wars with Athens. This research is based on ancient sources about the issue and is supported by modern sources which are formed by aforementioned information, and internal and foreign politics of Sparta from foundation to the end of Peloponnesus Wars, her protection of hegemony over region and the structure of Peloponnesus League are examined.