Basic political factors influencing Great Britain's European Community policy
  1. Tez No: 17613
  2. Yazar: İSTEM KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Tezin amacı İng il teren in Avrupa Topluluğundaki politika larını oluşturmakta önemli rol oynayan iç politik etkenleri önemleri ve kısıtlayıcı yönleriyle ele almak, İngiltere'nin Avrupa politikasının iç politikanın bir yansıması olduğu yolundaki varsayımı kanıtlanmaktır. İncelenen etkenler içinde en önemli ve belirleyici olarak hükümetin ve siyasi partilerin politikaları bulunmuştur, önemli çıkar grupları zaman ve konuya göre öne çıkmış, fakat kamuoyu tamamen diğer faktörlerin yönlendirmesine göre hareket etmiştir. Politikayı kısıtlayan etkenler içinde ABD ile olan özel ilişki hala önemini korumakta, oysa İngiliz Milletler Topluluğu simgesel olmanın dışında gittikçe azalan bir rol oynamaktadır. Araştırmayı tamamlamak amacıyla ingiltere'nin Avrupa Topluluğu Ortak Tarım Politikası ve Avrupa Siyasal İşbirliği alanlarındaki politikası incelenmiştir. Sonuç olarak İngiltere'nin Avrupa politikasının büyük ölçüde İngiliz iç politikasından kaynaklandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of the thesis are the major political factors influencing the British European policy. The study tests the assumption that national systems are the main determinants of European policy. Among the domestic political factors the government and political parties are the dominant actors together with the partly influential interest groups and highly volatile public opinion. Moreover, the British European policy is constrained by the special relationships with the United States and to a lesser degree by the Commonwealth relations. To conclude, the British experience in the EC is illustrated in two major areas of the Common Agricultural Policy and tha European Political Cooperation. Consequently, the conclusion confirms the assumption that the British EC policy is almost a reflection of its domestic politics and concerns.