Türk sineması: Mekan üzerinden bir çözümleme
  1. Tez No: 176213
  2. Yazar: FATOŞ ADİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN GÜNDEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma 'gerçek' mekan kullanımına bağımlı Türk sinemasının mekanüzerinden çözümlenmesini önermektedir. Bu bağlamda öncelikle sinemada mekanolgusu ve mekan üzerinden çıkarılabilecek okumalara yer verilmiştir.Araştırma Türk sinemasının en verimli yılları olan i 965-75 yılları arasındaçekilen melodramıarda mekanııı ele alınışıyla sinemanın biçimlenişi arasındakiilişkiyi sorgulamıştır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere yapısalc! bir yöntemle farklıyönetmenleri olan 20 film mekan ve mekana dayalı ilişki kurma biçimleri açısındanincelenmiştir.Araştırmanııı sonucunda sözü geçen dönemde Türk melodram sinernasındamekana olan yaklaşımların farklılık göstermesinin önüne geçen, belirgin ortakmekan kullanım özellikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study suggests an analysis of the film space in Turkish melodramafilms which is dependent on 'real' settings. The research focuses on theinvestigation of the implementation of space in the melodramas during the period1960-75; the most productive years of Turkish einema. Theories of space, spacein/and cinema have been included together with differen! approaches towards filmspace as the conceptual basis afthis study.20 films of different directors have been randamly selected to find out thespatial relationships that slruclure narrative space in the films. The study has shownthat despite the difference in directors, there exists a comman exploitation of filmspace in Turkish melodramas resulting in films with qualities indifferent from eachother.