Serebral palsili hastalarda alt ekstremite botulinum toksin A enjeksiyonunun ambulasyon kapasitesine etkisi
  1. Tez No: 176650
  2. Yazar: SİBEL ÇAĞLAR OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR UĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Serebral Palsili hastalarda, alt ekstiremite Botulinum Toksin A enjeksiyonunun ambulasyon kapasitesine etkisi. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Anabilim dalı 2010 Erzurum.Spastisite, çoğunlukla hiperrefleksi ve ağrılı kas spazmlarıyla ilişkili, hıza bağlı artmış kas tonusu olarak tanımlanmıştır. Ağrı ve disabiliteye neden olabilir.Bu çalışmanın amacı; serebral palsili hastalarda, alt ekstremite spastisitesinde BotulinumToksin A enjeksyonu (BoNT-A) ve rehabilitasyonun, yalnızca rehabilitasyon alan serebral palsili grubun ambulasyon kapasitelerindeki değişimin karşılaştırılmasıdır. Serebral Palsi tanısı almış alt ekstremitelerinde spastisitesi olan 30 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Birinci grupta (Grup A) (n=15) Botulinum Toksin A, etkilenmiş ekstremitedeki hedef kaslara uygulandı, ardından yapılan seri alçılama sonrasında, hastalar rehabilitasyon programına alındı. İkinci gruba (Grup B) (n=15) ise yalnızca rehabilitasyon protokolü uygulandı. Modifıye Ashworth Skalası, Vizüel Analog Skala (VAS), Tardieu skalası, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (GMCSF), Selektif motor fonksiyon değerlendirilmesi, Tedavi Öncesi Hedefe ulaşma dereceleri, 0. 4. ve 12. haftalarda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Comparison of the Effects of BoNT-A Injections Applied With Rehabilitation Programme and only Rehabilitation Applications on Ambulation Capacity on Cerebral Palsy Patients with Spasticity on Lower Limbs Atatiirk University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation. Erzurum 2010Spasticity is determined as increased velocity dependant muscle tonus, generally relevant with hypereflexy and painful muscle spasm. It can cause pain and disability.The aim of this study is to compare the effects of Botulinum Toxin-A injection (BoNT-A) applied with rehabilitation programme and only rehabilitation applications on ambulation capacity. 30 cerebral palsy patient with spasticity on lower limbs divided into two groups randomly. In the first group (n=15), BoNT-A injection was applied to the target muscles on affected limbs and after serial casting patients were subjected to rehabilitation programme. In the second group only rehabilitation programme was performed. Modified Ashworth Scale, Tardieu Scale, crude motor function classification system, selective motor function assessment and the accession grade of determinated targets before treatment were assessed on basic, 4th and 12th weeks of the treatment.