Modeling of the flood regimes in coupled stream-aquifer systems
Birleşik nehir-akifer sistemlerinde taşkın rejimlerinin modellenmesi
  1. Tez No: 176766
  2. Yazar: SERDAR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. EMMANUEL LEDOUX, PROF. HALİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada Fransa'nın kuzeyinde yer alan Somme nehir havzasının hidrojeolojik modeli nehir-akifer etkileşimi göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Bunun için Ecole des Mines de Paris'te geliştirilen birleşik model kullanılmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) araçları modellemenin bütün aşamalarında girdi verilerinin hazırlanması ve simülasyon sonuçlarının görsellenmesi amacıyla kullanılmıştır. İlk aşamada, Sayısal Yükseklik Modeli (SYM) analizi yapılmış ve havza ile ilgili alansal bilgi çıkartılmıştır. Daha sonra yüzey ve akifer için çözüm ağları oluşturulmuş ve nehirler ile alt havza sınırlarında sayısal çözümün kesinliğini artırmak amacıyla sıklaştırma yapılmıştır. Yüzey modelini kullanabilmek için meteorolojik veriler, arazi kullanımı ve toprak çeşidiyle ilgili veriler elde edilmiştir. Yüzey modeli düşen yağışın buharlaşma, sızma ve yüzey akımı olarak bölümlenmesinde kullanılmıştır. Yeraltı suyu modeli ile birleşik modele başlangıç koşulu oluşturması için sabit bir yeraltı suyu seviyesi hesaplanmıştır. Doymamış bölgedeki akım ise Nash çağlayan modeli ile hesaplanmıştır. Değişken yeraltı ve yüzey suyu akımlarının hesapları günlük zaman dilimleriyle ve de nehir-akifer etkileşimi hesaba katılarak yapılmıştır. Modelin kalibrasyonu ve doğrulanması havza üzerinde bulunan debi ve yeraltı suyu seviyesi ölçümleri ile gerçekleştirilmiştir. Yeraltı suyunun havzanın hidrolojik rejimi üzerindeki güçlü etkisi model tarafından başarıyla temsil edilmiştir. Diğer modellerle debi ve 2001 yılı taşkın alanları karşılaştırmaları yapılmıştır. Son olarak da yeraltı suyu akımını etkileyen parametrelerle ilgili ilerde veri toplamayı yönlendirmesi amacıyla bir hassasiyet analizi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrogeological modeling of the Somme river basin situated in the north of France was made with special emphasis on the stream-aquifer interaction. The coupled model developed at Ecole des Mines de Paris was used. Geographic Information Systems (GIS) tools were incorporated during all the stages of modeling process for both preparation of input data and visualization of the results of simulations. Initially, the process began with Digital Elevation Model (DEM) analysis. Afterwards, the surface and aquifer grids were generated by using nested grid generators and refinement was made on the stream network and subcatchment boundaries in order to increase the accuracy of numerical solution. In order to run the surface model, meteorological forcing, land use and soil type data were acquired. Surface model was used to partition the precipitation into evapotranspiration, infiltration and surface runoff components. A steady-state piezometric head distribution was computed by the groundwater model to serve as an initial condition to the coupled model. The flow in the unsaturated zone was simulated by using Nash cascade model. The unsteady groundwater and surface flow simulations were performed by taking into consideration the stream-aquifer interaction on a daily time step. The calibration and validation were realized by using the streamflow and piezometric head measurements distributed around the basin. The strong groundwater influence on the hydrology of the basin is well represented by the model. Comparisons of predicted flooded areas in year 2001 were made with other models and a satellite derived image. In the end, several sensitivity analyses were performed for several parameters concerning the groundwater flow.