Co-treatment of hazardous compounds in anaerobic sewage sludge digesters
Tehlikeli atıkların evsel arıtma çamuru ile birlikte anaerobik çürütücülerde arıtılması
- Tez No: 176768
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL F. GÖKÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
İnsanlar tarafından üretilen ksenobiyotik maddeler, her yıl yüksek oranlarda üretilmekte ve çevreye salınmaktadırlar. Anaerobik çamur çürütmesi, sanayi tarafından üretilen tehlikeli bileşikleri arıtmak için avantaj sağlamaktadır. Çürütücülerin verimi modelleme çalışmalarıyla izlenebilir. Bu çalışmada Anaerobik Çürütme Modeli No. 1, (ADM1) tam ölçekli, laboratuvar ölçekli, ve tam ölçekli çamur çürütücünün çamurundan farklı bir çamurla kurulmuş laboratuvar ölçekli bir çamur çürütücüyle kalibre edilmiş ve doğrulanmıştır. Seçilen model azo boyar madde RO107 evsel atıksu çamuruyla birlikte arıtılmıştır. Çürütücünün standart çalışma koşullarında% 98'e varan boya arıtma verimi elde edilmiştir. Çürütücünün verimi boyadan ve indirgenme ürünlerinden etkilenmemiştir. Boyanın indirgenme mekanizması özgün olmayan enzimatik indirgemeye bağlı biyokimyasal ve sülfid indirgemesine bağlı kimyasal olarak modellenmiştir. Bazı boya indirgenme ürünlerinin aerobik ortamda giderildiği gözlenmiştir. Boya indirgenme ürünleri 2-(4-aminofenilsulfonil) etanol, 2,5-diamino-4-formamidobenzensulfonik asit ve sulfanilik asit olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Xenobiotic compounds, which are exclusively man made, are produced in large quantities every year and released to the environment. Besides, anaerobic sludge digestion offers advantage in co-treatment of hazardous substances produced by the industry. The performance of the digesters can be monitored by modeling efforts. In this study, Anaerobic Digestion Model No.1 (ADM1) was calibrated, and validated for full-scale digester, lab-scale digester, and lab-scale digester seeded with totally different anaerobic biomass than that of full-scale digester. The model xenobiotic compound, a mono azo dye RO107, was co-treated with sewage sludge in an anaerobic digester. High removal efficiencies as 98% was found for azo dye at standard operating conditions of anaerobic digesters. The digester performance was not effected from azo dye or its reduction products. The dye reduction mechanism was modeled by biochemical mechanism due to unspecific enzymes and by chemical mechanism due to sulfide reduction. Some of the dye metabolites were suggested to be degraded by aerobic biotreatment. The anaerobic reduction metabolites of RO107 were identified as 2-(4-aminophenylsulfonyl) ethanol and 2,5-diamino-4-formamidobenzenesulfonic acid, and sulfanilic acid.