Geoarchaeological investigations in Zeugma, Turkey
Zeugma'da (Türkiye) jeoarkeolojik araştırmalar
- Tez No: 176769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTALMIŞ GÖRKAY, PROF. DR. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Zeugma antik kenti dolayındaki jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda Zeugma kazı alanının jeolojik haritası hazırlanmış, daha geniş bir alanda ise hava fotoğrafı analizi ve dört adet morfolojik analiz yapılmıştır. Ayrıca çalışma alanındaki en büyük antik taş ocağı incelenmiştir.Zeugma yakın dolayında dört birim tanımlanmıştır. Bunlar alttan üste doğru, killi kireçtaşı, kalın tabakalı kireçtaşı, tebeşirli kireçtaşı ve çörtlü kireçtaşıdır. Alanda, düşey atımı 80 m olan bir ana fay haritalanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen veriler kazı alanının tebeşirli kireçtaşında, kaya mezarlarının ise kalın tabakalı kireçtaşında açıldığını göstermiştir.Hava fotoğrafı analizi kapsamında, Fırat Nehri şu dört morfolojik sınıfa ayrılmıştır: nehir, ada, taşkın ovası ve temel birimi. 1953'ten 1992'ye kadar süren zaman aralığında, bu birimler arasındaki değişim araştırılmıştır. Hava fotoğrafı araştırması sonucunda nehir yatağında ve taşkın havzasının sınırlarında önemli bir değişim olmadığı, en önemli değişimin taşkın ovası içinde oluşan adalarda olduğu sonucu çıkmıştır.Yükseklik haritası kullanarak Gaziantep ve Fırat Formasyonlarının yükseklik verilerini test etmek, arazideki belirli noktalardan görülebilen alanları araştırmak, su kaynaklarının yerlerini tahmin etmek ve antik yolun yapısını değerlendirmek bu çalışmada yapılan morfolojik analizleri oluşturmaktadır. Ancak, bu analizler detaylı bir şekilde çalışılmamıştır, ileride yapılacak daha detaylı morfolojik çalışmalar için başlangıç analizleri olarak kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the geological and morphological features around ancient city of Zeugma. To achieve this, a geological map of Zeugma excavation site is prepared; an aerial photographic survey and morphological analyses are conducted on a broader area. Additionally, the biggest ancient quarry in the study area is investigated.In the close vicinity of Zeugma, four lithologies which are, from bottom to top, clayey limestone, thick bedded limestone, chalky limestone and cherty limestone are identified. A major fault with a vertical throw of 80 m is mapped in the area. Geological survey reveals that the excavation site is located within the chalky limestone and the rock tombs are carved within the thick bedded limestone.In the aerial photographic survey, Fırat River is classified into 4 morphological classes which are river, island, flood plain and basement. The change among these classes is investigated between 1953 and 1992. The results reveal that there is no considerable variation in the position of the river channel and margins of flood plain within 39 years. The major change is observed in the islands that are built within the flood plain.Testing the elevation of Gaziantep and Fırat formations boundary using the relief map, investigating the visibility of selected points in the area, predicting the source area for the water supply, and evaluating the nature of the ancient route, constitute the morphological analysis carried out in this study. However, these analyses are not studied in detail and should be considered as the first attempts for more detailed morphological analyses.