Monitoring high quality processes: A study of estimation errors on the time-between-events exponentially weighted moving average schemes
Yüksek kaliteli süreçlerin izlenmesi: Olaylar arası süre-üstel ağırlıklı hareketli ortalama şemaları üzerinde parametre tahmininin etkileri
  1. Tez No: 176848
  2. Yazar: GÜNEY ÖZSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CANER TESTİK, PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hata oranlarının çok düşük olduğu bazı üretim sistemlerinde, uygun olmayanparçaların oranı milyonda bire varabilmektedir. Bu tip sistemlerde genellikleuygun olmayan iki ardışık parça arasında üretilen uygun parçaların sayısının, yaniolaylar arası süre'nin izlenmesi önerilir. Ancak, yaygın olarak kontrol şemalarınıntasarımı sırasında gerekli işlev parametrelerin bilindiği varsayılır. Bununla birlikte,bir çok uygulamada gerçek süreç parametreleri bilinmemektedir. Sürecinistatistiksel kontrol halinde olduğu varsayılan bir anda örneklem elde edilerekbilinmeyen parametrelerin tahmin edilmesi gerekmektedir. Örnekleme sebebiylekontrol şemalarına katılan fazladan değişkenlik, kontrol şemalarının başarısınıönemli derecede etkileyebilir. Bu çalısmada, parametre tahmin işleminin OlaylarArası Süre - Üstel Agırlıklı Hareketli Ortalama şemaları üzerindeki etkileriincelenmektedir. Tahmin sürecinin etkilerini göstermek için koşullu performansçözümlemesi yapılmaktadır. Marjinal performans çözümlemesi ile de örneklembüyüklüğü önerileri getirilmektedir. Sonuçları elde edebilmek için Markov zinciriyaklaşımı kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In some production environments the defect rates are considerably low such thatmeasurement of fraction of nonconforming items reaches parts per million level. Insuch environments, monitoring the number of conforming items betweenconsecutive nonconforming items, namely the time between events (TBE) is oftensuggested. However, in the design of control charts for TBE monitoring acommon practice is the assumptions of known process parameters. Nevertheless,in many applications the true values of the process parameters are not known.Their estimates should be determined from a sample obtained from the process at atime when it is expected to operate in a state of statistical control. Additionalvariability introduced through sampling may significantly effect the performanceof a control chart. In this study, the effect of parameter estimation on theperformance of Time Between Events Exponentially Weighted Moving Average(TBE EWMA) schemes is examined. Conditional performance is evaluated toshow the effect of estimation. Marginal performance is analyzed in order to makerecommendations on sample size requirements. Markov chain approach is used forevaluating the results.