Strategic planning and the implementation of balanced scoreard in a software company
Bir yazılım firmasında stratejik planlama ve dengeli ölçüm kartı uygulaması
  1. Tez No: 176847
  2. Yazar: NURİ İLKE KOZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türk yazılım firmaları günümüz küresel ve çabuk değişen pazar koşullarında muazzam zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Son zamanlarda bu zorlukların üstesinden gelebilmek için stratejik planlama, performans ölçüm ve kontrol sistemleri çok önemli hale gelmiştir. Stratejik planlama basitçe vizyona ulaşılması için atılması gereken adımların belirlenmesidir. Çevresel ve içsel analizler başarılı stratejilerin belirlenmesi için yapılması gereken ön faaliyetlerdir. Bu çalışmada çevresel ve içsel değerlendirmeler düzenli bir şekilde literatürdeki araç ve teknikler ile yapılmıştır. Daha sonra uygun yöntemler vasıtasıyla stratejiler belirlenmiştir. Belirlenen stratejileri hayata geçirmek ve performans ölçümü için Dengeli Ölçüm Kartı tekniği kullanılmıştır. Dengeli Ölçüm Kartı, akademik ve endüstriyel çevrelerde büyük önem kazanan, stratejik yönetim alanında oldukça yeni bir yaklaşımdır. Dengeli ölçüm kartının önemli bir stratejik yönetim aracı olmasına rağmen uygulanması zor ve dikkat gerektiren bir konudur. Bu çalışmada Dengeli Ölçüm Kartını uygulamak için metodolojik bir yaklaşım kullandık. Bu çalışmanın Dengeli Ölçüm Kartı ve Stratejik Planlama çalışmaları için özellikle küçük ve orta ölçekli yazılım firmalarına kullanışlı bir yöntem sunacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Turkish software companies are facing massive challenges to survive in today?s global and volatile marketplace. Strategic planning, performance measurement and control systems have recently become crucial in overcoming these challenges. Strategic planning simply stands for defining the moves to achieve vision. Environmental and internal assessments are activities which must be conducted prior to defining successful strategies. In this study broad environmental and internal assessments are conducted in an organized manner by using tools and techniques in the literature. Then strategies are identified with suitable techniques. In order to translate the strategy into action and measure the performance the Balanced Scorecard technique is used. Balanced Scorecard is a relatively new approach to strategic management which has been gaining significant importance in academic and industrial communities. Although Balanced Scorecard is a significant strategic management tool, its application is a challenging and demanding issue. In this study we used a methodological approach for putting Balanced Scorecard into action. We believe that this study will present a useful method to small and medium sized software companies for Strategic planning and Balanced Scorecard studies.