Design, implementation, and control of a two ? stage AC/DC isolated power supply with high input power factor and high efficiency
Yüksek verimlilikte çalışan yüksek giriş güç çarpanlı, iki katlı, izolasyonlu, AA/DA güç kaynağının tasarım denetim ve imalatı
  1. Tez No: 176850
  2. Yazar: MEHMET CAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MASUM HAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezde iki asamalı bir AA/DA/DA güç çeviricisi tasarlanmıs ve üretilmistir. Güççeviricisinin AA/DA giris katı iki fazlı sarmasık yapılı yükseltici topolojisi ile insaedilmis ve ortalama akım denetleme yöntemi uygulanmıstır. Çıkıs katı ise sıfırgerilimde anahtarlama yapan faz kaymalı tam köprü DA/DA güç çeviricisindenolusmaktadır. Giris katının tasarım hedefleri yüksek güç yogunlugunda yüksek girisgüç çarpanı, düsük giris akımı bozunumu ve yüksek çıkıs gerilimi kararlılıgısaglamaktır. Giris katı tasarımında, düsük giris akım dalgacıklanması veelektromanyetik girisim elde etmek, güç devresi bilesenleri üzerindeki zorlamalarıazaltmak ve daha yüksek güç yogunlugu elde etmek için sarmasık yapısıkullanılmıstır. Giris katının denetimi, sürekli akım iletim kipinde sarmasık yapıdagüç çarpanı dogrultucusu denetimi yapabilen ve piyasaya yeni sürülmüs ticari birtümlesik devre ile saglanmaktadır. Çıkıs katı, kullanıma hazır bulunan sıfır gerilimdeanahtarlama yapan faz kaymalı tam köprü DA/DA çeviricinin ilkörnek donanımıkullanılarak olusturulmustur. Sistem birlestirimi, denetleyici tasarımı ve uygulamasıbu donanım üzerinden yürütülmüstür. Çıkıs geriliminin denetlenmesi amacıylaçeviricinin küçük isaret modeli türetilmis ve model, gerilim döngüsü denetiminintasarımında kullanılmıstır. Çıkıs gerilim denetimi, denetleme algoritmasının içine gömüldügü bir sayısal isaret isleyicisi üzerinden saglanmaktadır. AA/DA/DAlaboratuvar ilkörneginin yüksek çalısma basarımı, AA/DA çevirici giris katı veDA/DA çevirici çıkıs katının birlestirilip beraber çalıstırılmasıyla gözlemlenmistir.Tüm sistemin basarımı bilgisayar bemzetim ve laboratuvar deney sonuçlarıyladogrulanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a two-stage AC/DC/DC power converter is designed and implemented.The AC/DC input stage of the converter consists of the two?phase interleaved boosttopology employing the average current mode control principle. The output stageconsists of a zero voltage switching phase shifted full bridge (ZVS?PS?FB) DC/DCconverter. For the input stage, main design goals are obtaining high input powerfactor, low input current distortion, and well regulated output dc voltage, andobtaining these attributes in a power converter with high power density. For the inputstage, the interleaved structure has been chosen in order to obtain reduced linecurrent ripple and EMI, reduced power component stresses, and improved powerdensity. The control of the pre?regulator is provided by utilizing a new commercialmonolithic integrated circuit, which provides interleaved continuous conductionmode power factor correction (PFC). The output stage is formed by utilizing theavailable prototype hardware of a ZVS?PS?FB DC/DC converter and mainly thesystem integration and controller design and implementation studies have beenconducted. The converter small signal model is derived and utilizing its transferfunction and employing voltage loop control, the output voltage regulator has beendesigned. The output voltage controller is implemented utilizing a digital signal processor (DSP). Integrating the AC/DC preregulator and DC/DC converter, alaboratory AC/DC/DC converter system with high overall performance has beenobtained. The overall system performance has been verified via computersimulations and experimental results obtained from laboratory prototype.