Design of an interleaved PWM rectifier for AC locomotives and implementation of its laboratory prototype
AA lokomotifler için faz kaymalı bir DGM doğrultucu tasarımı ve laboratuvar prototipi uygulaması
  1. Tez No: 416438
  2. Yazar: MESUT UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ, PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araştırma çalışması, AA lokomotiflerin çekiş sisteminde kullanılmak üzere tek faz, birim güç faktöründe çalışan bir Darbe Genişlik Modülasyonu (DGM) Aktif Doğrultucu tasarımı ve prototip uygulamasına adanmıştır. DGM Aktif Doğrultucu, iki izole sekonder sargıya sahip bir giriş transformatörü üzerinden beslenmektedir. İlgili güç katı ortak bir DA Bağ üzerinden paralel bağlı iki adet tek faz, H-köprü gerilim kaynaklı çevirgeçten oluşmaktadır. Çekiş transformatörünün şebeke tarafındaki hat akımı toplam talep bozunumunu, IEEE 519-1992 standardına uygun olacak şekilde, azaltmak amacıyla çevirgeçler paralel bağlanmıştır. AA lokomotif çekiş sistemlerinde kullanılan kontrol teknikleri ve DGM yapıları incelenmiş, karşılaştırılmış ve bir DSP mikrodenetleyici üzerinde sayısal olarak gerçekleştirilmiştir. Bu sistemin tasarımı ve eniyilenmesi MATLAB/Simulink benzetim ortamında başarılmıştır. Uygulanan sistemin başarımı geliştirilen DGM doğrultucu ve bir dört çeyrekte çalışan frekans kontrollü endüksiyon motor sürücüsisteminden oluşan bir düşük güç laboratuvar prototipi üzerinde test edilmiş ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research work is devoted to the design, and prototype implementation of a single-phase, unity power factor, Pulse Width Modulated (PWM) Rectifier for use in traction converters of AC locomotives. The PWM Active Rectifier is supplied from a front-end transformer, with two isolated secondary windings. The associated power stage is composed of two single-phase, H-bridge voltage-source converters, which are interleaved via a common DC link. Interleaved connection of converters is used to reduce the line current total demand distortion on the grid side of the traction transformer, to comply with the IEEE Std. 519-1992. Control techniques and PWM methods used in AC locomotive traction applications are analyzed, compared and digitally implemented on a DSP microcontroller. The design and optimization of this system is achieved on MATLAB/Simulink simulation environment. The performance of the implemented system is tested on a low power laboratory prototype composed of the developed PWM rectifier, and a four-quadrant, frequency-controlled induction motor drive and satisfactory results have been obtained.