Congestion-driven transmission planning considering incentives for generator investments
Jeneratör yatırımı teşviklerini göz önüne alan güvenlik odaklı iletim planlaması
- Tez No: 176889
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Elektrik sektöründe yeniden yapılanma sonrası karmaşık bir hale gelen iletim sistemi planlama (İSP) problemine odaklanan bu tez çalışmasında, rekabetçi bir elektrik piyasasının henüz gelişme sürecinde olduğu Türkiye gibi ülkelerdeki İSP problemi ele alınmıştır. Generatör yatırımlarının iletim yatırımlarına etkisini değerlendirilebilmek amacıyla, generatör yatırımı ve iletim kısıtlılıkları maaliyetlerini değerlendiren çok-yıl bazlı (dinamik) yeni bir İSP modeli geliştirilmiştir. Bir karma-tamsayılı-programlama problemi olan İSP, Benders ayrışım tekniği kullanılarak bir ana problem (yatırım) ve iki adet yardımcı problemlere (güvenlik ve optimum işletme) başarılı bir biçimde ayrıştırılmıştır. Güvenlik problemi şebeke elemanlarından tekinin kaybı kriterini değerlendirmektedir. Bir elektrik piyasasında iletim sistemindeki kısıtlamaların seviyesi piyasadaki rekabet seviyesinin bir ölçüsüdür düşüncesiyle, iletim darboğaz maaliyetleri optimum işletme problemi olarak ele alınmıştır. Geliştirilen yöntem Türkiye güç sistemine uygulanmıştır.Geliştirilen İSP yöntemi ile piyasa katılımcılarına ve otoritelere bilgi amaçlı sistem genişleme planlamaları hazırlanabilir. Bu, - özellikle de rekabete dayalı bir piyasanın gelişme sürecinde - oldukça yararlı, hatta elzem olabilir. Fakat, sosyal refahı gözeterek hazırlanan bu planlamaların, kar gözeten bağımsız elektrik üreticileri (BEÜ) tarafından takip edilmesinin garantisi yoktur. Önerilen İSP modeli, halen tekel olan iletim ve deregülasyon sonrası artık tekel olmayan üretim planlamalarını koordine etmek amacıyla, BEÜ'ler tarafından gerçekleştirilecek yatırımları teşvik etmeyi de kapsayacak şekilde geliştirilmiştir. Yatırım kararı almayı bekleyen BEÜ'leri harekete geçirmek amaçlı bu tür yatırım teşviklerinin, sistem güvenliği ve sosyal refah için, özellikle de piyasanın olgunlaşma döneminde oldukça gerekli olabileceği sayısal örneklerle (IEEE 30-baralı sistem) gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on transmission expansion planning (TEP) problem for restructured power systems and addresses challenges specifically in countries where electricity market is in developing phase after liberalization of power industry for establishing a competitive market, like Turkey. A novel multi-year TEP approach is developed which considers generation investment cost and transmission congestion level in the planning horizon. The model assesses the impact of generation investments on TEP problem. Benders decomposition methodology is utilized successfully to decompose the complex mixed-integer programming TEP problem into a master problem and two subproblems. Security subproblem assesses single-contingency criteria. Transmission congestion cost is considered within operational subproblem given that congestion level is a proper criterion for measuring competitiveness level of an electricity market. The proposed approach is applied to the Turkish power system.The proposed approach could be utilized to provide indicative plans, which might be quite necessary particularly during development of a competitive market. However, there is no guarantee that independent power producers (IPPs) will follow those plans which concern the maximization of social-welfare. Given the necessity of coordinating monopoly transmission and decentralized generator investment decisions, the proposed approach is improved further to include promoting decentralized generator investments through incentive payments. Such incentives might be necessary to trigger IPPs earlier than their projections, as illustrated by numerical examples including IEEE 30-bus system.