Time domain scattering from single and multiple objects
Bir ve birden fazla saçıcılardan saçılımın zaman uzamında incelenmesi
  1. Tez No: 176890
  2. Yazar: SÜHA ALP AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
T-matris metodunun önemi frekans uzamı saçılım problemlerinde çok iyi bilinmektedir. Zaman uzamı saçılım problemlerine olan yoğun ilgiden dolayı, T-matris metodunun benzer uygulamalarının zaman uzamında da yararlı olacağı beklenmektedir. Bu tezde, zaman uzamı skalar küresel dalga fonksiyonları tanımlanmış, birden fazla saçıcıdan saçılım problemlerinin çözümü için gerekli olan zaman uzamı küresel skalar dalga fonksiyonları için öteleme adisyon teoremleri bulunmuştur ve skalar dalgaların iki küreden ve küresel olmayan iki saçıcıdan saçılımının formulasyonu zaman uzamında yapılmıştır. Bütün analiz, ters Fourier entegrallerinin hesaplanmasına gerek duyulmaksızın zaman uzamında gerçekleştirilmiştir. Bulunan ifadeleri nümerik olarak test etmek ve ifadelerin yararını göstermek için saçılım problemleri çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
The importance of the T-matrix method is well-known when frequency domain scattering problems are of interest. With the relatively recent and wide-spread interest in time domain scattering problems, similar applications of the T-matrix method are expected to be useful in the time domain. In this thesis, the time domain spherical scalar wave functions are introduced, translational addition theorems for the time domain spherical scalar wave functions necessary for the solution of multiple scattering problems are given, and the formulation of time domain scattering of scalar waves by two spheres and by two scatterers of arbitrary shape is presented. The whole analysis is performed in the time domain requiring no inverse Fourier integrals to be evaluated. Scattering examples are studied in order to check the numerical accuracy, and demonstrate the utility of the expressions.