Temporal evaluation of snow depletion curves derived for Upper Euphrates basin and applications of snowmelt runoff model (SRM)
Yukarı Fırat havzası için elde edilen kar çekilme eğrilerinin zamansal analizi ve kar erime akım modeli uygulamaları
  1. Tez No: 176903
  2. Yazar: GÖKHAN MARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ÜNAL ŞORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, İnşaat Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Azalan su ve enerji kaynakları düşünüldüğünde su, her geçen gün daha önemli bir konu haline gelmektedir.Su kaynaklarının yönetimi, özellikle barajların verimli yönetimi için hidrolojik modellerin uygulanarak büyük baraj haznelerine gelen akımın tahmin edilmesi güncel ve kaçınılmaz bir hale gelmiştir.Dağlık bir alanda akım benzeşiminin yapılmasında kullanılan ve hidrolojik modellere girdi oluşturan model değişkenlerinin en önemlileri yağışın, sıcaklığın ve karla kaplı alanların dağılımıdır.Hidrolojik model girdi değişkenlerinin oluşturulmasının Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Teknikleri ile bütünleşmesi gerektiği görülmüştür.Gerçek zamanlı mekansal ve zamansal değişim gösteren karla kaplı alan dağılımının uydu ürünleri ile elde edilmesi mümkündür.Bu çalışmada, kar çekilme eğrileri, optik uydu görüntülerinin analizleri ile oluşturulmuş ve hidrolojik model girdisi olarak kullanılarak Fırat havzasının alt havzası olan Yukarı Fırat Havzası (10,195 km2)için akım simulasyonu yapılmıştır.Fırat nehri genel olarak bahar ve erken yaz ayları kar erimesinden beslenmektedir.Bu çalışmanın ana amacı, uygulanan hidrolojik model için önemli bir değişken olan, optik uydudan elde edilmiş, zamansal ve mekansal dağılımlı karla kaplı alan yüzdelerinin elde edilmesidir.2004?2007 yılları için, karla kaplı alan yüzdeleri ve kar çekilme eğrileri yüksek zamansal çözünürlüğe sahip optik uzaktan algılama verileri:?Terra Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS)? ile elde edilmiştir. Bu çalışmada, Terra MODIS'in karla kaplı haritası MOD10A1 kullanılmıştır.Hidrolojik model olarak Kar Erime Akım Modeli;SRM kullanılmıştır.Bu çalışmada SRM 2006 ve 2007 simule edilmiştir.Simulasyon sonuçları karşılaştırılmış ve model parametreleri akım çalışmaları için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water is becoming very important issue day by day with descending usable water and energy resources. In the aspect of water resources management, especially for the optimum reservoir management, predicting runoff for large reservoirs by applying hydrologic model is a recent and crucial topic. The most important model input and predictor parameters to estimate runoff for the mountainous regions are to be distribution of rainfall; temperature and snow cover area, (SCA). It is seen that many predictor variables should be integrated with Geographic Information Systems (GIS) and Remote Sensing Techniques especially for hydrologic model variable preparation.In this study, the changes of SDC are generated by the analysis of optical satellite and by using SDC as an input to hydrological models runoff is simulated for Upper Euphrates Basin (10215.7 km2) which is a sub basin of Euphrates Basin. Euphrates River is fed mainly from snowmelts in spring or early summer time.Main objective of this study is to obtain the spatially and temporally distributed SCA percentages from optical satellite, which are required as one of the main input variables of the hydrological model used in the application. SCA percentages and SDC are obtained for snowmelt years 2004-2007 by using high temporal resolution optical remote sensing data: Terra Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS).In this study, Terra MODIS snow cover map product, MOD10A1 which has a spatial resolution of 500 m is used. As a hydrological model Snowmelt Runoff Model (SRM) was applied. SRM was built up on the well-known degree day approach. In this study SRM is simulated for two years 2006 and 2007.The simulation results are compared and resultant model parameters are obtained for future runoff forecast studies.