Kayak merkezlerinde kar derinliklerinin uzaktan algılamada radar görüntüleri ile incelenerek sürdürülebilir planlama açısından değerlendirilmesi: doğu anadolu bölgesi örneği
Evaluation of snow depths in ski centers in terms of sustainable planning by examining with radar images in remote sensing: example of eastern anatolia region
  1. Tez No: 940331
  2. Yazar: SEHER AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÇalıĢma kapsamında, Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde farklı illerde yer alan önemli kayak merkezlerinin (Van/GevaĢ Abalı, Hakkari/Merga Butan, Erzurum/Palandöken Kayak Merkezleri) uzaktan algılanmıĢ RADAR görüntüleri veri seti desteği ile interferometri yöntemi kullanılarak zamansal periyotta (2020-2023 yılları arası) kıĢ sezonunu (aralık, ocak, Ģubat ve mart ayları) kapsayacak Ģekilde kar derinlikleri tespit edilmiĢtir. Sonuç verileri, yer gerçeği verisi olarak meteoroloji istasyonlarından alınan kar derinliği ölçüm verileri ile test edilmiĢtir. Ayrıca elde edilen sonuçlar merkezlerdeki kar kalıcılığının dünya ve Türkiye'de bulunan önemli kayak merkezlerinin kar derinliği ortalamaları ile kıyaslanarak sürdürülebilir planlama açısından değerlendirilmiĢ, planlama ve yatırım açısından önerilerde bulunulmuĢtur. Kar derinliğinin uzaktan algılanmıĢ veri setleri ile tespit edilmesinin amacı, planlanan tesislerin farklı yükseltilerdeki zorlayıcı arazi koĢullarında kar kalıcılığının az maliyetli, doğru ve hızlı bir Ģekilde ölçülmesine ve sürdürülebilir turizm planlamalarına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, remote sensed RADAR images of important ski center located in different provinces in the Eastern Anatolia Region (Van/GevaĢ Abalı, Hakkari/Merga Butan, Erzurum/Palandöken Ski Resorts) were analyzed in a temporal period (between 2020-2023) using the interferometry method with the support of the data set. Snow depths were determined to cover the winter season (december, january, february and march), and were tested with snow depth measurement data taken from meteorological stations as ground truth data. In addition, the results obtained were evaluated in terms of sustainable planning by comparing the snow permanence in the centers with the snow depth averages of important ski resorts in the world and Turkey, and suggestions were made in terms of planning and investment. The purpose of determining snow depth with remotely sensed data sets is to contribute to the cost-effective, accurate and rapid measurement of snow permanence in challenging terrain conditions at different elevations of the planned facilities and to sustainable tourism planning.