Depositional stacking patterns and cycles of garzan formation in the Garzan-Germik oil field: An approach to cycle to log correlation
Garzan-Germik petrol sahasında Garzan formasyonunun çökel devirleri ve yığma modelleri ile çökel devir-log korelasyonuna yaklaşım
  1. Tez No: 176924
  2. Yazar: ZEYNEP ELİF GAZİULUSOY YILDIZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ALTINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Garzan Formayonu Mestriştiyen zamanında, gel-git altından açik denize kadar olan alanlarda çökelmiş yukarı doğru derinleşen denizel bir karbonat istiftir. Garzan-Germik petrol sahasında bu formasyon beş mikrofasiyese ayrılmıştır. Bunlar: Milolidli Vaketaşı (gel-git altı), Orbitoidli Milolidli Vaketaşı, Rudist Kavkılı Vaketaşı (sığlık gerisi ve sığlık), Rotalidli Miolidli Vaketaşı (sığlık ve sığlık önü) ve Pelajik Foraminiferli Vaketaşıdır (sığlık önü ve açık deniz).Bu mikrofasiyeslerin değişik tipte üst üste yığılmasından beş adet devirsel çökel tipi oluşmuştur. Bunlar: aşmalı düzey birim sisteminde ve fasiyeslerin karaya doğru gerilemesi şeklinde çökelen A ve D tipi devirsel çökeller, yüksek düzey birim sisteminde ve fasiyeslerin üst üste yığılması karakterinde çökelmiş B ve C tipi devirsel çökeller, ve bu birim sistemine ait denize doğru ilerleyen fasiyes yığışımlarının ürünü olan E tipi devirsel çökellerdir. Maksimum sellenme düzeyi D tipi devirsel çökel içinde ve istifin üst tarafında gözlenmektedir.Genellikle Garzan istifi yüksek düzey birim sistemi ile başlar ve aşmalı birim sistemi çökelleri ile üzerlenmektedir. Bu çökeller karaya veya denize doğru net fasiyes ilerlemesi olmayan yüksek düzey birim sistemi ile örtülmektedir. İstifin en üst kısmı ikinci bir aşmalı düzey çökelleri ile temsil edilmektedir. Garzan çökeliminde tip 2 özelliğinde iki adet istif dokanağı gözlenmiştir.Garzan istifinde dört adet yığma modeli gözlenmiştir. A ve D tipi devirsel çökellerinde GR göreceli olarak yüksek değerden düşük değere doğru, E tipi devirsel çökelinde ise bunun tam tersi şeklinde okuma yapmaktadır. B ve C tipi devirsel çökellerde GR değerlerinde bir değişim olmamaktadır. Bununla beraber A, B, C ve E tipi devirsel çökellerde SONIC okumaları bir değişiklik göstermezken, D tipi devirsel çökelde göreceli olarak düşük hızdan yüksek hıza doğru okuma yapmaktadır.Garzan istifinde genel durumun tersine olarak GR değerleri düşük olduğunda çökel ortamın enerjisinde düşüş ve deniz seviyesi yükselmesi gözlenmiştir. Karbonat çökel ortamlarında direkt olarak loglar vasıtası ile çökel ortamı yorumuna gidilmesi yanlış sonuçlar çıkarılmasına neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Garzan Formation is a deepening upward marine carbonate including successions ranging from subtidal to open marine facies deposited in the Maastrichtian. The Garzan Formation is composed of five microfacies types; Miliolid Wackestone (subtidal), Orbitoid Miliolid Wackestone, Rudist Wackestone (backshoal to shoal), Rotalid Miliolid Wackestone (shoal to foreshoal) and Pelagic Foraminiferal Mudstone (foreshoal to open marine).These five microfacies are stacked in different combinations consisting of five types of depositional cycles. The type A and D cycles the building blocks of transgressive systems tract (retrogradational), whereas type B and C cycles are deposited during highstand systems tract (aggradational). The type E cycle is progradational and also corresponds to the highstand systems tract deposits. The maximum flooding surface is usually located within the type D cycle towards the top of the formation.Generally, the base of the Garzan Formation deposition starts with highstand systems tract deposits (type E and C cycles) and overlain by transgressive systems tract deposits (type A cycle) in between there is a type 2 sequence boundary. Then deposition continues with highstand systems tract deposits (alternation of type B and C cycles) which are aggradational in character. The top of the Formation is characterized by transgressive systems tract deposits (type D cycle) which usually includes the maximum flooding surface. The second type 2 sequence boundary is located below the type D cycle.There are four of the stacking patterns observed in the Garzan Formation. The GR values change from relatively high to low API in type D and A cycles, whereas a relative shift from low to high API is observed in type E cycle. The GR in the type B and C cycles does not display any relative change. There is no net movement in the SONIC readings in type A, B, C and E cycles; however there is a relative shifting from low velocity to high velocity in type D cycle.In Garzan deposition opposing the general patterns, a decrease in GR readings indicates a decrease in energy and relatively deepening. In carbonate depositional systems predicting the depositional environment from the logs should only be accomplished with microfacies control, otherwise the interpretation will be erroneous.