Computer simulation of a complete biological treatment plant
Bilgisayar yardımıyla komple bir biyolojik arıtma tesisinin modellenmesi
  1. Tez No: 176942
  2. Yazar: PINAR TOPKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL F. GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Arıtılmış atıksuların hassas alıcı ortamlara deşarjından önce genellikle azot ve fosfor arıtımı gerekmektedir. Kayseri Atıksu Arıtma Tesisi (KAAT) karbon arıtımı ile birlikte azot ve fosfor arıtımı içeren bir biyolojik atıksu arıtma tesisidir. KAAT'ye hem evsel hem de endüstriyel atıksu gelmektedir. Bu çalışmada, evsel ve endüstriyel atıksu modellemek üzere geliştirilmiş olan GPS-X isimli yazılım kullanılarak KAAT modellenmiştir. Uluslararası Su Kalitesi Birliği (IAWQ) tarafından geliştirilen Aktif Çamur Model No.2d (ASM2d) isimli model bu arıtma tesisinin modellenmesi için kullanılmıştır. Bu modelle karbon oksidasyonu, nitrifikasyon, denitrifikasyon ve biyolojik fosfor arıtımı aynı anda modellenebilmektedir.Modelin kalibrasyonu sırasında, öncelikle, model parametrelerinin sensitiviteleri analiz edilmiştir. Sensitivite analizinin sonrasında, sensitivitesi yüksek olan parametrelerin optimizasyonu için dinamik parametre tahmini (DPT) yapılmıştır. DPT için KAAT'den alınan gerçek veriler kullanılmıştır. Kalibre edilmiş model, sıcaklıkla ilgili gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra farklı mevsimlere ait veri setleri ile test edilmiştir.Kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), askıda katı madde (AKM) ve azotla ilgili bileşiklerin arıtımına dair oldukça iyi sonuçlar elde edilmiştir. Ancak, ham atıksudaki uçucu yağ asitleri ve alkaliniteye dair veri olmaması nedeniyle, fosfor arıtımı ile ilgili tatmin edici sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Nitrogen and phosphorus removal is often required before discharge of treated wastewater to sensitive water bodies. Kayseri Wastewater Treatment Plant (KWWTP) is a biological wastewater treatment plant that includes nitrogen and phosphorus removal along with carbon removal. The KWWTP receives both municipal wastewater and industrial wastewaters. In this study, KWWTP was modeled by using a software called GPS-X, which is developed for modeling municipal and industrial wastewaters. The Activated Sludge Model No.2d (ASM2d) developed by the International Association on Water Quality (IAWQ) was used for the simulation of the treatment plant. In this model, carbon oxidation, nitrification, denitrification and biological phosphorus removal are simulated at the same time.During the calibration of the model, initially, sensitivities of the model parameters were analyzed. After sensitivity analysis, dynamic parameter estimation (DPE) was carried out for the optimization of the sensitive parameters. Real plant data obtained from KWWTP were used for DPE. The calibrated model was validated by using different sets of data taken from various seasons after necessary temperature adjustments made on the model.Considerably good fits were obtained for removal of chemical oxygen demand (COD), total suspended solids (TSS) and nitrogen related compounds. However, the results for phosphorus removal were not satisfactory, probably due to lack of information on volatile fatty acids concentration and alkalinity of the influent wastewater.