Simulation of İzmir WWTP with regard to nutrient and COD removal
İzmir Atıksu Arıtma Tesisinin nutrient ve KOİ giderimi ile ilgili olarak bilgisayar modellemesi
  1. Tez No: 116277
  2. Yazar: ELİF CEYDA TORCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL F. GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
oz IZMIR ATIKSU ARITMA TESİSİNİN NÜTRİENT VE KOİ GİDERİMİ İLE İLGİLİ OLARAK BİLGİSAYAR MODELLEMESİ Torcu, Elif Ceyda Yüksek Lisans, Çevre Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Celal F. Gökçay Aralık 2001, 125 sayfa Bu tez çalışması kapsaminda İzmir Evsel Atıksu Arıtma Tesisi için GPS-X isimli bilgisayar simülasyon modeli çalıştırılmıştır. İzmir atıksu arıtma tesisi Biyolojik Nutrient Giderim tesisi olup, Ekim 2000'den itibaren devrededir. Simülasyon modelinin kalibrasyonu ve testi için 11 aylık çalışma periyotundan tam olan veri setleri alınarak kullanılmıştır. KOİ, Toplam Azot, Toplam Fosfor, Toplam Askıda Katı Madde ve MLSS gibi ana parametrelerden oluşan tesis çıkış verileri bilgisayar modelinin kalibrasyon ve testi için kullanılmıştır. Model çıktıları ile tahmin edilen-gözlenen grafikleri hazırlanmış ve doğrusallığı gözlenmek ve istatistik testi, goodness-of-fit testi, kullanmak suretiyle ne kadar uyum sağladığı değerlendirilmiştir. GPS- X yazılımı ile karbon, azot ve fosfor giderimini etkileyen reaksyonları simüle etmek amacıyla Genel Model, (Dold, 1991) kullanılmıştır. Genel Model, (Dold, 1991) azot ve karbon giderimi için ASM1 biyokinetiği ve ayrıca biyolojik fosfor giderimi kinetiğini içermektedir. Modelin kalibrasyonuamacıyla bazı kinetik parametreler, literatür sınırları içerisinde, değiştirilmiştir. Sonuçlara ' Goodness of fit' testleri yapılmıştır. Gözlenen data ile uyumundan da görülebileceği üzere MLSS haricinde tüm test sonuçlari model tarafindan başarılı şekilde tahmin etmiştir. MLSS verileri ise ortalama üzerinden %22 yüksek tahmin göstermiştir. Bu durum Nitrifıkasyon-Denitrifıkasyon ve fazla biyolojik fosfor giderim tesislerinde gözlemlenen COD kayıpları ve düşük çamur oluşumu konsepti ile (Dold, 1996) açıklanmıştır. Maalesef Genel Model, (Dold, 1991) bu fenomeni içermemektedir. Anahtar kelimeler : Biyolojik Nutrient Giderimi, Genel Model, Simulasyon vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIMULATION OF İZMİR WWTP WITH REGARD TO NUTRIENT AND COD REMOVAL Torcu, Elif Ceyda M.S., Department of Environmental Engineering Supervisor: Prof. Dr. Celal F. Gökçay December 2001, 125 pages A computer simulation model, namely GPS-X, was used for simulation of the İzmir Municipal Wastewater Treatment Plant within the scope of this thesis study. The İzmir wastewater treatment plant is a biologically nutrient removing plant and is under operation since October 2000. The complete data sets of 11 months operation were utilized for calibration and testing of the simulation package. Plant output data regarding cardinal parameters such as COD, TN, TP, TSS and MLSS have been utilized for both calibration and testing of the computer model. Model predicted data were plotted versus observed data and fit was assessed visually from resulting graphs and by employing statistics e.i. goodness of fit tests. The General Model of Dold, (1991) was used in the GPS-X software for simulating the biological reactions affecting carbon, N and P removals. The General Model of Dold (1991) incorporates ASM1 biokinetics for nitrogen and carbon removal and additionally contains biological phosphorus removal kinetics. Some of the kinetic parameters and coefficients were modified within the limits from theliterature for calibration. Goodness of fit tests were applied to confirm the results. All the tested parameters, except for MLSS, have been predicted reasonably accurately by the model, as understood from the matching results with the observed. The predicted MLSS data showed 22% over- estimation on the average. This was explained by the COD loss concept, which is observed during Nitrification-Denitrification and Excess Biological Phosphorus Removal processes according to Dold (1996). Unfortunately The General Model of Dold, (1991) does not take this phenomenon into consideration. Keywords : Biological Nutrient Removal, General Model, Simulation IV