Aminosiklotetrafosfazatetraen türevlerinin sentezi, yapılarının spektroskopik ve kristallografik yöntemlerle incelenmesi
Synthesis, spectrometric and crystallografic characterization of aminocyclotetraphosphazatetraens
  1. Tez No: 176979
  2. Yazar: LEVENT SAYIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET IŞIKLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, öncelikle benzaldehit ile etilendiamin'in metanol ortamındaki tepkimesinden N,N-dibenziletilendiamin sentezlendi . Bileşik (1), (4) ve (7) oktaklorosiklofosfazatetraen'in N,N-dibenziletilendiamin ile uygun tepkime koşullarındaki tepkimesinden elde edildi. Diğer bileşikler [bileşik (2), (3), (5) ve (6)] bileşik (1) ve (4)'ün pirolidin ve morfolin ile uygun koşullar altındaki tepkimesinden elde edildi.Elde edilen bileşiklerin; elementel analiz,IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 31P-NMR, 13C-1H-HETCOR ve kütle spektroskopisi verileri ile yapıları belirlendi. Tek kristali elde edilebilen bileşik (3), (4) ve (5)'nın katı hal yapıları X-ışınları kristallografisi yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, N,N?-dibenzylethylenediamine was synthesized by the reaction of benzaldehyde with ethylenediamine in methanol. Compound (1), (4) and (7) were obtained from the reaction of octachlorocyclotetraphosphazatetraene with N,N?-dibenzylethylenediamine in suitable reaction conditions. The other compounds [(2), (3), (5) and (6)] were obtained from the reaction of (1) and (4) with pyrolidine and morpholine in suitable reaction conditions.The structure of compounds [(1)-(8)] were determined on the elemental analysis, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, 31P-NMR, 13C-1H-HETCOR and mass spectroscopy data. In addition, the solid structures of compound (3), (4) and (5) were determined by X-Ray diffraction methods.