Uluslararası NMR (Nükleer manyetik rezonans) spektrum kütüphanesinin tasarlanması ve geliştirilmesi
Designing and developping an international library of NMR spectra
  1. Tez No: 177022
  2. Yazar: ABDULLATİF KABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Kimya, Information and Records Management, Science and Technology, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) Spektroskopi kütüphanesi oluşturmak amacıyla web ortamında çalışan ve araştırmacıların kendi verilerini paylaşabileceği, kütüphane verilerine ulaşabileceği ve spektrum grafiklerini görüntüleyebileceği bir sistem geliştirilmiştir. Hâlihazırda kütüphaneye başlangıç teşkil etmek üzere kaydedilen 30 spektrum Atatürk Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü tarafından 1992 yılında kurulan NMR laboratuarında bulunan ve o tarihten beri yapılan çalışmaların kaydettiği 5¼" disketlerden elde edilmiştir. Bu disketlerin günümüz bilgisayarlarında kullanılabilmesi için bir sistem geliştirilmiş, disketlerdeki veriler güncel dosya sistemine (Windows Dosya Sistemine) dönüştürülmüş ve kütüphaneye yüklenmiştir.
Özet (Çeviri)
A web based Nuclear Magnetic Resonance (NMR) library was developed in this work. For this purpose, a system was developed by which scientists can share the own data, use the library data, and visualize the data as graphics. 30 spectra have been already loaded to the library which was obtained from 5¼" disks recorded on a 1992 model Varian Gemini 200 MHz NMR spectrometer. A system was developed to convert the disks data to windows and uploaded to the electronic library.