Ordu ili doğal florasında yetişen sarı ormangülü (Rhododendron luteum sweet) üzerinde Anadolu arısı (Apis mellifera Anatoliaca Maa) ve yöre arısının bazı davranış özelliklerinin belirlenmesi
The determination of some behaviours of the Anatolian honeybee (Apis mellifera Anatoliaca Maa) and the local honeybee on Rhododendron luteum sweet, a native plant of Ordu province
  1. Tez No: 177068
  2. Yazar: ÜLKEM TANIKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT SULLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Anadolu arısı (Apis mellifera anatoliaca Maa) genotipi ile yöre arısı genotipinin ormangülü alanında bazı davranış özellikleri incelenmiştir. Deneme çiçeklenme döneminde yürütülmüştür. Ankara ili Beypazarı ilçesinden 10 adet Anadolu arısı ve Ordu ili Korgan yaylasından 10 adet yöre arısı kolonisi satın alınmıştır. Sarı orman gülünün çiçeklenme döneminde kolonilerin hırçınlık, ölüm oranı, uçuş aktivitesi, kuluçka üretim etkinliği ve polen toplama etkinliği gibi davranışları ölçülmüştür. Anadolu arısı ve yöre arısının ortalama bıraktığı iğne sayısı sırasıyla 8,04±1,85 adet/koloni/dak. ve 5,08±1,45 adet/koloni/dak. olarak belirlenmiştir. Ortalama ölü işçi arı sayısı sırasıyla 11,17±3,50 adet/koloni/gün ve 6,69±0,74 adet/koloni/gün, ortalama koloni kuluçka alanı 2,899,84±394,05 ve 1,662,22±370,61 cm² olarak ölçülmüştür. Bir dakikada uçuşa çıkan ortalama işçi arı sayısı Anadolu arısı için 30,72±6,00 ve yöre arısı için 29,03±6,33 adet/koloni olarak ölçülmüştür. Ortalama polen toplama miktarı Anadolu arısında 44,51±6,25, yöre arısında 37,28±1,10 gr/koloni/gün olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, certain behavioral characteristics of the Anatolian honeybee (Apis mellifera anatoliaca Maa) and the local honeybee genotypes were investigated on the Korgan high plateau of Ordu, Turkey. Ten each of Anatolian and local honeybee colonies were brought from the Ankara-Beypazari district and the Ordu-Korgan high plateau, respectively, to the experiment area during the rhododendrons? flowering period. Aggression, mortality rate, flying activity, brood rearing and pollen collection were measured. The aggressiveness indices of colonies in Anatolian and local honeybees were 8.04±1.85 and 5.08±1.45 stings/min, respectively. The average number of dead worker bees in Anatolian and local honeybees were 11.17±3.50 and 6.69±0.74 bees/colony/day, respectively. The Anatolian honeybee brood rearing area was 2,899.84±394.05 and local honeybee brood rearing area was 1,662.22±370.61 cm². The average number of forage bees taking flight per minute for Anatolian and local honeybee colonies were 30.72±6.00 and 29.03±6.33, respectively. Average pollen collection of the Anatolian bee and local honeybee were 44.51±6.25, 37.28±1.10 g/colony/day, respectively.