Doğu Canik Dağları örümcekleri
The spiders of Eastern Canik Mountains
  1. Tez No: 1114
  2. Yazar: ABDULLAH BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ KAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırmada, Doğu Canik Dağlarının 0-900 m yük seklikler arasındaki Korgan (ORDU) ve civar ilçelerinden, 1984 yılının Haziran-Ekim sezonunda 107 adet örümcek top lanmıştır. Bu örneklerin incelenmesi sonunda, araştırma bölgesinde 13 familyanın varlığı tesbit edilmiştir. Bu fa milyalardan Theridiidae ve Araneidae (Argiopidae), tür se viyesine kadar çâTîşîlârak, -:EöpIâm~53 orneEten~3ört cinsj dokuz tür ve bir alt tür belirlenmiştir. Bunlardan bir cins (Steatoda SÜNDEVALL), beş tür (Steatoda bi punctata (3ZNNAEW77~îheridion tepidariorum C.3Ü.KÜÜS7 T*7 övâ^üm“ (CLERCE), Ar|neüş”|I|ine r^IEüEElSER), A. umbrâtTcüs“'ÖLERCK) ve bir alt”"tûr~rÂrânIûş~marmoreus g^ramîâaîûş'ÖÎESSE) Tür kiye için yeni kayıtlardır! Söz konusu taksonlara ait ayırıcı karakterlerin çizimleri yapılmış ve teşhis anahtarları düzenlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER : Canik Dağları, Örümcek, Theridiidae, Araneidae, Argionidae,
Özet (Çeviri)
Korgan (ORDU) and its vicinities corresponding to the east part of The Canik Mountains at the level of 0-900 m were rearched between June and October, in 1984, to col lect spiders. One hundred and seven specimens were collected and determined. Of the 13 families of spiders existed in the research area, Theridiidae and Araneidae (Argiopidae), which were representee!“By~”53 specimens7~cönsîste3~oî~föûr~genus, nine species and one subspecies. Of these taxa one genus ( Steatoda SUNDEVALL ), five species ( Steatoda bi punctata ( UnnIEUS ), ihaxidiuB tesLlaxlaxm C. I7EÖÖH7“2:I”'fi2lîİIİ~~ ( CIERCK ), AEâBSllS SİSİDS ( WALCKENAER ), A* HlDİtt&ÜÛHfl CIERCK ) and one subspecies ( ArâüSUS SânDûESUS £2r.âmid.âiıj£ CIERCK ) are new records for Turkey. The diagnostic characters were studied, designed and the keys were devised for these taxa.KEY WORDS : Canik Mountains, Spiders, Theridiidae, Araneidae,