Samsun-Tekkeköy-Hacıosman ormanı ve Samsun-Bafra-Balık göllerinde yayılış gösteren bazı bitki türlerinin grime stratejilerine göre sınıflandırılması ve bitki fonksiyonel tiplerinin belirlenmesi
C-S-R classification and plant functional types (PFT)s determination in some characteristic plant species along the Samsun-Tekkeköy-Hacıosman forest and Samsun-Bafra-Fish lakes
  1. Tez No: 177077
  2. Yazar: RENA HÜSEYİNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Samsun-Tekkeköy-Hacı Osman Ormanı ve Samsun-Bafra-Balık Gölleri civarında yayılış gösteren bazı tipik bitki türlerinin geliştirdikleri C-S-R stratejileri belirlenmiş ve tahribat, topraktaki tuzluluk, azot ve fosfor miktarı gibi çevresel faktörler ele alarak bölgedeki bitki fonksiyonel tipleri sınıflandırılmıştır.Araştırma alanından bu bölgeyi iyi temsil eden 91 bitki türü toplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Bafra- Balık Gölleri civarında farklı ekosistem tiplerinde yayılış gösteren bitki türlerinin büyük bir kısmı genellikle sekonder veya primer ve sekonder strateji arasında geçit stratejisi sergilemektedir. Korunmuş bir orman niteliği taşıyan Hacı Osman'daki 30 ağaç ve çalı türünün 19'nda rekabetçilik (C) stratejisi görülmüştür. Diğer 11 türde ise esasen C/SC ve C/CR gibi sekonder, fakat rekabetçi eğilimli sekonder strateji tipleri belirlenmiştir.Diğer taraftan çevresel gradientler olarak toprak özellikleri dikkate alınarak yapılan bu çalışmanın sonucunda 17 bitki fonksiyonel tipi belirlenmiştir. Daha önce kumul, çayır, tuzcul, sucul ve orman ekosistemleri olarak belirlenen ve değişik vejetasyon tiplerine sahip bu habitatların, çevresel faktörler dikkate alındığında alt gruplara ayrılabileceği ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda kumul, çayır, orman ve sucul ekosistemlerin kendi içerisinde dört farklı fonksiyonel tipe ayrıldığı belirlenmiştir.Yapılmış olan bu çalışmada tahribat ve toprak özellikleri gibi çevresel parametreler dikkate alınarak lokal ölçekte kaç fonksiyonel tip oluştuğu ve oluşan fonksiyonel tiplerin habitat modelleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, C-S-R plant strategies have been evaluated and Plant Functional Types (PFT)s have been identified with respect to environmental gradients such as disturbance, soil salinity, nitrogen and phosphorus concentration in some characteristic plant species distributed along the Samsun-Tekkeköy-Hacı Osman Forest and Samsun-Bafra-Fish Lakes.91 plant species were selected from the study area which represent this region. According to the ressults, secondary and transient strategies were more abundant than primary strategies in plant species from different vegetation types along the Bafra-Fish Lakes. In Hacı Osman swamp forest, 19 tree and shrub plant species represented primary competitor (C) strategist. Other plant species in this forest represented secondary plant strategies such as C/SC and C/CR, but mainly they are biased to competitor strategy.On the other hand, 17 Plant Functional Types (PFT)s have been distinguished in the study area taking into account environmental parameters such as disturbance and some soil properties. Our results indicated that previous vegetation classifications such sand dunes, grasslands, saline marshes, lake and forest ecosystems in the study area may be subdivided. Results have shown that sand dunes, grasslands, lake and forest ecosystems in the study area subdivided into four plant functional types.In this study, we tried to classify different vegetation types into a relatively few Plant Functional Types and to improve habitat models of this plant functional types.