Üç pamuk türüne (Gossypium hirsutum L., Gossypium barbadense L., Gossypium herbaceum L.) ilişkin genotiplerde bitki izleme tekniklerinin (nawf ve hnr) uygulanması
Application of plant monitoring techniques (NAWF and HNR) to the genotypes of three cotton species (Gossypium hirsutum L., Gossypium barbadense L., Gossypium herbaceum L.)
  1. Tez No: 177097
  2. Yazar: EMRE DOĞRULUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OĞLAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pamuk Eksperliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma 2005 yılında Kahramanmaraş koşullarında üç farklı pamuk türüne ilişkin 30 farklı genotip üzerinde yürütülmüştür. Bitkilerin büyüme ve gelişmelerinin kontrolünde iki teknik kullanılmıştır;a- Beyaz çiçek üzeri boğum sayısı (BÇÜBS) (NAWF=Nodes Above White Flower)b-Ortalama Bitki Boğum Uzunluğu (OBBU) (HNR=Height to Node Ratio).HNR'nin (OBBU) farklı ölçüm tarihleri ortalamaları ve her türe ilişkin genotiplerde önemli düzeyde (0.05) farklılık gösterdiği saptanmıştır. Buna ek olarak beyaz çiçek üzeri boğum sayısı (BÇÜBS)-NAWF değerleri yönünden pamuk genotiplerinde farklı ölçüm tarihlerinde istatistiki olarak önemli düzeyde (0.05) farklılık olduğu saptanmıştır.NAWF (BÇÜBS) değerlerinin Gossypium hirsutum L. türüne ilişkin genotiplerde Temmuz başından itibaren giderek azaldığı; 20 Temmuza doğru NAWF değerlerinin 5 yada 5' e yakın olduğu; 30 Temmuz'a doğru ise NAWF (BÇÜBS) değerinin 2 ila 3 arasında oluştuğu saptanmıştır. Gossypium barbadense L. türüne ilişkin genotiplerin 15 Temmuz tarihinden itibaren fizyolojik olgunluğa (NAWF=5-5.5) girme eğiliminde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed for 30 genotypes belonging to 3 cotton species at Kahramanmaraş conditions in 2005. Two techniques were used for the control of plant growth and development;1-Nodes Above White Flower (NAWF)2-Height to Node Ratio (HNR).HNR (Height to Node Ratio) was significant (0.05) among sampling dates and genotypes within each species. In addition to this, NAWF values were also significantly (0.05) different among sampling dates.For the genotypes related to Gossypium hirsutum L., NAWF values decreased from the beginning to the end of July, and the measurements were 5 or nearly 5 at the 20th of July, finally NAWF values were detected between 2 and 3 at the 30th of July. NAWF=5-5.5 after 15th of July indicated to enter physiological maturity for the genotypes belonging to Gossypium barbadense L.