On energy decay and asymptotic behavior of solutions to the linear and nonlinear dissipative wave equations
Lineer ve lineer olmayan sönüm terimli dalga denklemlerinin enerji azalımı ve asimtotik davranışı
- Tez No: 177147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, lineer ve lineer olmayan sönüm terimli dalga denklemleriiçin verilen Cauchy problemlerinin enerji azalım ve asimtotikdavranışları ele alınmıştır.Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, verilen problemlereilişkin önceki çalışmalara değinilmekte ve tez için gerekli olantanımlar ve teoremler verilmektedir. İkinci bölümde ise lineer vedeğişken katsayılı sönüm terimli dalga denklemi için verilen Cauchyprobleminin çözümünün polinom hızıyla sıfıra yaklaştığıgösterilmektedir. Üçüncü bölümde ise lineer olmayan sönüm terimlidalga denklemi için verilen Cauchy probleminin çözümünün polinomhızıyla sıfıra yaklaştığı gösterilmektedir. Sonuç bölümünde isekuvvetlendirilmiş çarpanlar yönteminin faydalarından kısacabahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we survey energy decay and asymptotic behavior ofsolutions to the Cauchy problems for the linear and nonlinear waveequations with dissipative terms. The thesis consists of four chapters.In the ? rst chapter, necessary de ? nitions and theorems are given.In the second chapter, it is shown that the solution of the Cauchyproblem to the linear wave equation with damping with variablecoecoefficient decays to zeropolynomially as t tends to infinity. In the third chapter, it isproved that the solution to the Cauchy problem for the nonlineardissipative wave equation decays to zero as t tends to infinity. Inthe last chapter, a short discussion of the advantages of thestrengthened multipliers method used in the thesisis given.