Shelf life extension of persimmon fruit (Diospyros kaki) by an edible coating, semperfreshtm, cold storage and microwave treatment
Trabzon hurmasının (Diospyros kaki) yenilebilir bir kaplama maddesi olan semperfreshtm, soğukta saklama ve mikrodalga ile muamele edilerek raf ömrünün uzatılması
  1. Tez No: 177148
  2. Yazar: EREN ABAKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHUN YURDUGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Gıda Mühendisliği, Biology, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çoğunlukla Çin ve Japonya'da yaygın olan Trabzon hurması (Diospyros kaki), içerdiği iyileştirici biyoaktif bileşenleri ve besleyici özellikleri sebebiyle ekonomik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, Aydın'da yetiştirilmiş 20 kilogram Trabzon hurması; Mikrodalga (M), Semperfresh? (S) ve Soğukta Saklama (C) ile birli, ikili ve üçlü birleşimler halinde işlem görmüştür.Tüm işlemler kontrol esas alınarak dikkate alındığında, üçlü birleşim, SemperfreshTM - Soğukta Saklama - Mikrodalga (S+C+M) düşük mikrobiyal sayım sergilemiş olup, ek olarak pH, solunum hızı ve tat paneli sonuçları bukalite ölçütlerinin hiçbirinin değişmediğini göstermiş, bununla birlikte meyvelerin FT-IR, şeker, sertlik ve ağırlık analizleri ise değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The persimmon fruit (Diospyros kaki), mainly common in China and Japan has an economic importance due to medicinal bioactive compounds and delicious nutritive properties. In this study, 20 kg of fruits were harvested from Aydın, Turkey and treated with Microwave (M), SemperfreshTM (S) and Cold Storage (C), as solely or in combination, in triplicates.When all treatments were considered with respect to the control, it was found that the triple combination, SemperfreshTM - Cold Storage - Microwave (S+C+M) exhibited low microbial counts, in addition, the pH, respiration rate andsensory panel showed that none of these quality criteria were changed, therefore FT-IR, sugar, firmness and the weight analysis of the fruits varied.