A new adaptive burst assembly algorithm for OBS networks considering capacity of control plane
Optik çoğuşum anahtarlama ağları için düzenlenmiş kontrol düzleminin kapasitesine uygun uyarlanabilir çoğuşum oluşturma algoritması
  1. Tez No: 177157
  2. Yazar: İSMAİL ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZHAN KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Fiber bağlantılardaki ulaşılan bant genişliği çoklanmış bölünebilir-dalga boyundaki (WDM) yeni gelişmelerinde yardımı ile yüksek boyutlara çıkmıştır. Ancak, bağlantı kapasitelerindeki bu artış geleneksel elektronik yönelticilerin kapasitesi ile sınırlanmaktadır. Yüksek bant genişliğinden yararlanabilmek için, Optik Çoğuşum Anahtarlama (OBS) kısa vadede uygulanabilir bir çözüm olarak önerilmiştir. OBS kontrol düzlemindeki tıkanıklık ve uyarlanabilir çoğuşum oluşturma algoritmaları, OBS ağlarının performansı üzerideki etkin faktörler arasında iki önemli araştırma konusudur. Şimdiye kadar bu iki problem ayrı ayrı incelenmiştir. OBS ağında bulunan bir optik anahtarda çarpışan çoğuşumlar arta kalan artık zamanlarına ve çoğuşum boylarına göre değişebilen haksız kayıplar görebilirler. Bu iki neden literatürde yol boyuna bağlı öncelik etkisi (PLPE) ve çoğuşum uzunluğuna bağlı öncelik etkisi olarak adlandırılmaktadır. Biz bu tezde PLPE ve BLPE'nin istenmeyen etkilerini yok etmek için kayıp oranlarını kullanarak çoğuşum oluşturma zamanlarını ayarlayabilen yeni bir uyarlanabilir çoğuşum oluşturma algoritması (ATBA) öneriyoruz. ATBA OBS kontrol düzlemindeki tıkanıklığını engellemek içinde sabit olan toplam çoğuşum oluşturma hızını gelen trafik akımları arasında paylaştırmaktadır. Yapılan simülasyonlarda ATBA kullanılmadan çıkan sonuçlarda artan zıplama başına oluşan işlemden kaynaklı gecikmelerine (PHPD) göre hak dizini %76'ya düşmüştür. ATBA kullanıldığında bu düşüş %85'de sınırlandırılmıştır. Ayrıca, ATBA'nın kullanılmadığı simülasyon sonuçları ile karşılaştırldığında OBS ağından elde edilen toplam üretilen iş %5 artmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent developments in wavelength-division multiplexing (WDM) technology increase the amount of bandwidth available in fiber links by many orders of magnitude. However, this increase in link capacities is limited by the conventional electronic router's capability. Optical burst switching (OBS) has been proposed as a promising and a short-term solution for switching technology to take advantage of increased capacity of optical links. The congestion in OBS control plane and the adaptive burst assembly algorithms are two important research topics that are among the most effective factors determining the performance of OBS networks. These two problems have been separately studied in the literature so far. It has been shown that contending bursts at a core optical switch in an OBS network may experience unfair loss rates based on their residual offset times and burst lengths, that are called path length priority effect (PLPE) and burst length priority effect (BLPE), respectively. In this thesis, we propose a new adaptive timer-based burst assembly algorithm (ATBA) which uses loss rate measurements for determining the burstification delays of traffic streams in order to mitigate the undesired effects of PLPE and BLPE. ATBA distributes the burst generation rates of traffic streams at an ingress node such that total rate of generated bursts is constant in order to constrain the congestion in the control plane. Without ATBA, the fairness index drops to 76% when per hop processing delay (PHPD) is increasing. With ATBA, the fairness index drops only to 85% with increasing PHPD. It is also shown that the total goodput of the OBS network improves by 5% compared with the case without ATBA.