Comparison of two physical optics integration approaches for electromagnetic scattering
İki fiziksel optik integrali yaklaşımının elektromanyetik saçınım açısından karşılaştırılması
- Tez No: 177158
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALTINTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
İki farklı Fiziksel Optik metodu kullanarak düzlemsel ve küresel yüzeylerin Radar Kesit Alanlarını hesaplayan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Genel itibariyle farklı ilk şartlar için bu metodların doğruluk ve verimliliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Verilen düzlemsel ve küresel yüzey öncelikle üçgenleme metodu kullanılarak düzlemlere bölünmüştür. Üçgenlemenin ardından bu düzlemler kullanılarak iki farklı metod ile Fiziksel Optik yüzey integrali nümerik olarak hesaplanmıştır. Kullanılan üçgenlerin elektromanyetik büyüklüğü ve yüzeyin geometrisi sonuçlar üzerinde kayda değer etkiler oluşturmaktadır. İki metod arasında iyi bir karşılaştırma yapabilmek için pek çok simülasyon yapılmıştır. Literatürden edinilen Momentler Yöntemi sonucu da gerçeğe en yakın sonucun da değerlendirmesini yapabilmek için Fiziksel Optik sonuçlarıyla birlikte kullanılmıştır. Gelen dalganın polarizasyonu ile tam iletken olmayan yüzey özelliklerinin saçılan dalga üzerine etkisi de küresel yüzeyler için incelenmiıtir. İki metod arasındaki fark bir üçgen içindeki faz farkının hesaplanışındadır. Bu çalışma ile, iki farklı Fiziksel Optik tekniği arasında farklı yüzey geometrileri (düzlemsel ve küresel), farklı uyarım polarizasyonları ve farklı elektromanyetik üçgenleme büyüklüklükleri için kapsamlı bir fikir oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
A computer program which uses two different Physical Optics (PO) approaches to calculate the Radar Cross Section (RCS) of perfectly conducting planar and spherical structures is developed. Comparison of these approaches is aimed in general by means of accuracy and efficiency. Given the certain geometry, it is first meshed using planar triangles. Then this imaginary surface is illuminated by a plane wave. After meshing, Physical Optics (PO) surface integral is numerically evaluated over the whole illuminated surface. Surface geometry and ratio between dimension of a facet and operating wavelength play a significant role in calculations. Simulations for planar and spherical structures modeled by planar triangles have been made in order to make a good comparison between the approaches. Method of Moments (MoM) solution is added in order to establish the accuracy. Backscattering and bistatic scattering scenarios are considered in simulations. The effect of polarization of incident wave is also investigated for some geometry. Main difference between approaches is in calculation of phase differences. By this study, a comprehensive idea about accuracy and usability due to computation cost is composed for different PO techniques through simulations under different circumstances such as different geometries (planar and curved), different initial polarizations, and different electromagnetic size of facets.