Design of novel printed microwave band-reject filters using split-ring resonator and complementary split-ring resonator
Yarıklı halka rezonatörler ve tümler yarıklı halka rezonatörler kullanılarak baskı devre bandı durduran mikrodalga filtrelerin tasarımı
  1. Tez No: 177185
  2. Yazar: VOLKAN ÖZNAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKUR BEHÇET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Filtreler istenmeyen frekans içeriğine sahip işaretlerin iletim veya yayılımını engellemek amacıyla kullanılan temel mikrodalga elemanlardan biridir. Genel olarak bir filtre, istenen bir frekans cevabını gerçekleştirmek üzere bir araya getirilmiş rezonatörler topluluğu olarak düşünülebilir. GHz bölgesine kadar olan frekanslarda, bu rezonatör yapıları bobin ve kondansatör gibi toplu elemanlar kullanılarak oluşturulabilir. Ancak mikrodalga frekanslara çıkıldığında, bu elemanlar normal karakteristiklerini kaybederler. Bu yüzden rezonatörler çeyrek veya yarım dalga boyunda açık veya kapalı devre iletim hattı gibi dağıtılmış yapılar kullanılarak gerçeklenirler. Ancak, özellikle yüksek frekans seçiciliği hedefleniyorsa, bu yaklaşımla tasarlanan filtreler fiziksel olarak oldukça büyük olabilirler.Son yıllarda yarıklı halka rezonatörü (YHR) ve tümler yarıklı halka rezonatörü (TYHR) olarak adlandırılan, dalga boyundan çok küçük yapılar birçok araştırmacının ilgisini çekmeye başladı. Bu rezonatörlerin periyodik düzenlemelerinin gösterdiği ilginç özellikler, solak materyallerin üretilmesine giden yolu açtı. Öte yandan bu yapıların sahip olduğu yüksek kalite faktörü özellikleri, küçük boyutlara ve yüksek frekans seçiciliğine sahip mikrodalga elemanların üretimini mümkün kıldı. Bu tezde, bu rezonatör yapıları detaylı olarak incelenmiştir. Rezonans mekanizmaları ve iletim özellikleri literatürden ilgili örneklerle birlikte sunulmuştur. Ancak tezin esas odak noktası bu rezonatörler kullanılarak tasarlanan bandı durduran filtre yapılarıdır. Üretilen prototipler üzerinde yapılan ölçüm sonuçları bilgisayar benzetimleriyle desteklenmiştir. YHR ve TYHR kullanılarak üretilen fitre yapıları karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Her iki filtre yapısının da onları farklı uygulamalar için uygun kılan avantaj ve dezavantajları olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak da, PIN diyotlar kullanılarak tasarlanan, elektronik olarak anahtarlanabilen bir yarıklı halka rezonatör yapısı sunulmuştur. Rezonatörlerin yarıkları üzerine PIN diyotlar bağlanarak YHR'nün manyetik tepkisinin engellenebildiği görülmüştür. Bu sonuç, durdurma bantları elektronik olarak kontrol edilebilen filtre yapılarının tasarımını mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
Filters are one of the fundamental microwave components used to prevent the transmission or emission of signals with unwanted frequency components. In general, they can be considered as an interconnection of resonator structures brought together to accomplish a desired frequency response. Up to GHz frequencies, these resonator structures are usually constructed using lumped elements such as discrete capacitors and inductors. At microwave frequencies, discrete components lose their normal charcteristics and resonators can be realized using distributed structures like quarter- or half-wavelength transmission line stubs. However, filters built using this approach are generally big, especially when high frequency selectivity is desired.Recently, sub-wavelength structures, namely split-ring resonator (SRR) and complementary split-ring resonator (CSRR), have attracted the attention of many researchers. Interesting properties of the periodic arrangements of these structures have led to the realization of left-handed materials. Furthermore, high-Q characteristics of these structures enabled the design of highly frequency selective devices in compact dimensions. In this thesis, these two resonator structures are investigated in detail. A deep exploration of their resonance mechanisms and transmission properties is provided along with a brief survey of related literature. However, the main focus of the thesis is the design of band-reject filters based on these resonator structures. Experimental results based on measuring the scattering paramaters of fabricated prototypes are supported with computer simulations. Band-reject filters based on SRR and CSRR are compared and discussed. It is observed that both filter types have some advantages and disadvantages which make them suitable for different applications. Finally, an electronically switchable split-ring resonator structure based on PIN diodes is presented. It is demonstrated that by employing microwave PIN diodes across the slits of an SRR, the magnetic response of a SRR particle can be eliminated. This leads to the design of filters whose rejection bands can be removed electronically.