Real-time parameterized locomotion generation
Gerçek zamanlı parametrik gezme hareketi türetilmesi
- Tez No: 177184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gerçekçi insan vücut animasyonu yapımında özel donanım yardımıyla yakalanmış hareketlerin tekrar kullanımı ve karıştırılması animasyon ve bilgisayar grafiğinin en zor problemlerinden biridir. Yürüme, hızlı ve yavaş koşma günlük insan eylemleri arasında en sık kullanılanlardandır. Bu tezde, bu tür hareketlerin kullanıcı tarafından tanımlanmış açısal ve doğrusal hız gibi parametreler doğrultusunda üretilmesi için çoklu karıştırmaya dayalı iki aşamalı bir yöntem önerilmiştir. Birinci aşamada, geniş bir veri tabanından başlayarak benzer ve kısa hareketlerden oluşan bir çizge oluşturulmaktadır. Bu aşama, bahsi geçen veri tabanından hareket ayıtlanması, ön ayarlamalar, hata düzeltilmesi, hareketlerin senkronize edilmesi, ve hareket geçişlerine göre kısımlara ayrılmasından oluşur. İkinci aşamada, oluşturulan çizge üzerinde bir yol takip edilerek verilen parametrelere göre animasyon gerçek zamanda üretilir. Bu aşamada, karıştırmada kullanılacak hareket sayısına göre iki ayrı yaklaşım kullanılır: saçılmış veri aradeğerlemesine dayalı karıştırma ve doğrusal aradeğerlemeye dayalı karıştırma. Tanımlanan sistem genişletilebilir ve etkili bir sistemdir, ve gerçek zamanlı uygulamalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Reuse and blending of captured motions for creating realistic motions of human body is considered as one of the challenging problems in animation and computer graphics. Locomotion (walking, running and jogging) is one of the most common types of daily human motion. Based on blending of multiple motions, we propose a two-stage approach for generating locomotion according to user-specified parameters, such as linear and angular velocities. Starting from a large dataset of various motions, we construct a motion graph of similar short motion segments. This process includes the selection of motions according to a set of predefined criteria, the correction of errors on foot positioning, pre-adjustments, motion synchronization, and transition partitioning. In the second stage, we generate an animation according to the specified parameters by following a path on the graph during run-time, which can be performed in real-time. Two different blending techniques are used at this step depending on the number of the input motions: blending based on scattered data interpolation and blending based on linear interpolation. Our approach provides an expandable and efficient motion generation system, which can be used for real time applications.