Counteracting free riding in pure peer-to-peer networks
Yapısal olmayan eşler arası bilgisayar ağlarında katkısız katılımı engelleme
  1. Tez No: 177206
  2. Yazar: KASIM MURAT KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Eşler arası bilgisayar ağları yaklaşımı kaynak paylaşımı ve içerik dağıtımındageleneksel istemci-sunumcu yaklaşımına karşı yaygın ve başarılı bir seçenek olarakoldukça dikkat çekmektedir. Ancak, araştırmacılar eşler arası bilgisayar ağlarınınetkin ve verimli çalışmasını, dolayısıyla, bu yaklaşımın geleceğini ciddi olaraktehdit eden önemli miktarda ?katkısız katılımı? bu ağlarda gözlemlemişlerdir. Bunedenle, katkısız katılımın eşler arası bilgisayar ağları üzerindeki olumsuz etkisiniazaltmak veya kaldırmak önemli bir araştırma konusu haline gelmiş ve bu alandabir çok çalışma yapılmıştır.Bu tezde, katkısız katılımın eşler arası bilgisayar ağları üzerindeki olumsuz etkisininazaltılması ve kullanıcıların katkı yapmaya teşvik edilmesi maksadıylaiki yeni yaklaşım önerilmiştir. Bu ana yaklaşımlar, katkıda bulunan kullanıcılarınbaşarımını artırırken katkısız kullanıcıları cezalandırmayı sağlayacakşekilde tasarlanmıştır. Birinci ana yaklaşımda, katkısız kullanıcıların tespiti vecezandırılmasına dayanan dağıtık ve yerselleştirilmiş bir çözüm önerilmiştir. Buyaklaşım, Bul ve Cezalandır Yöntemi olarak adlandırılmıştır. Eşler Arası BağlantıYönetim Protokolü adı verilen ikinci ana yaklaşımda ise, kullanıcılar arasındakibağlantıları kullanıcıların katkısına göre yönetmeyi esas alan bağlantı tabanlı birçözüm önerilmiştir.Önerilen ana yaklaşımları değerlendirmek için yeni bir simülatör geliştirilmişve bir çok deney yapılmıştır. Simülasyon sonuçları göstermiştir ki önerilenana yaklaşımların kullanılması, katkısız katılımın eşler arası bilgisayar ağlarıüzerindeki olumsuz etkisini azaltmış ve genelde başarımı artırmıştır. Bunlara ekolarak, önerilen ana yaklaşımları kullanan ağlar daha güçlü ve daha ölçeklenebilirhale gelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The peer-to-peer (P2P) network paradigm has attracted a significant amount ofinterest as a popular and successful alternative to traditional client-server modelfor resource sharing and content distribution. However, researchers have observedthe existence of high degrees of free riding in P2P networks which poses a seriousthreat to effectiveness and efficient operation of these networks, and hence totheir future. Therefore, eliminating or reducing the impact of free riding on P2Pnetworks has become an important issue to investigate and a considerable amountof research has been conducted on it.In this thesis, we propose two novel solutions to reduce the adverse effects of freeriding on P2P networks and to motivate peers to contribute to P2P networks.These solutions are also intended to lead to performance gains for contributingpeers and to penalize free riders. As the first solution, we propose a distributedand localized scheme, called Detect and Punish Method (DPM), which dependson detection and punishment of free riders. Our second solution to the free ridingproblem is a connection-time protocol, called P2P Connection Management Protocol(PCMP), which is based on controlling and managing link establishmentsamong peers according to their contributions.To evaluate the proposed solutions and compare them with other alternatives,we developed a new P2P network simulator and conducted extensive simulationexperiments. Our simulation results show that employing our solutions in a P2Pnetwork considerably reduces the adverse effects of free riding and improves theoverall performance of the network. Furthermore, we observed that P2P networksutilizing the proposed solutions become more robust and scalable.