The design of a wideband and widebeam piston transducer in a finite closed circular baffle
Dairesel sonlu engel üzerinde geniş bant geniş hüzme açıklıklı piston tipi akustik dönüştürücü tasarımı
  1. Tez No: 177207
  2. Yazar: ZEKERİYYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dairesel sonlu engel üzerinde 42kHz-78kHz bandında, geniş hüzme açıklıklı, akustik güç kapasitesi 250W üzerinde olan piston tipi dönüştürücü tasarımı anlatılmıştır. Dönüştürücü, sırt sırta yerleştirilmiş iki elemandan oluşmaktadır. Her bir eleman, PZT-4 halkalar, uyumlama ve çelik arka katmanların sonlu dairesel engel üzerinde yığılmasıyla oluşturulmuştur. Bant genişliği ve hüzme açıklığının piston ve engel yarıçapına, sırasıyla a ve b, bağlı olarak gösterdiği değişim incelenmiş ve rapor edilmiştir. Dönüştürücünün rezonans frekansı 60kHz olup, ka=2.45 (k: dalga sayısı) ve b/a=2 için %60 bant genişliği ve yatay eksende her bir yarım düzlemde 60º huzme açıklığı elde edilmiştir. İki tane dönüştürücü uzaysal olarak doğru bir açıyla yerleştirilip paralel olarak sürüldüğünde, alçak frekans bandında yatay eksende tümyönlü bir ışınım örüntüsü elde edilebileceği gösterilmiştir. Işınım örüntüsü, frekans bandının üst kısmında her bir çeyrek düzlemde iki adet 8dB'den daha küçük bir çukur göstermiştir. Dönüştürücünün ısısl açıdan güç kapasitesi de sonlu eleman modeli ile analiz edilmiştir. Üretilen dönüştürücünün giriş empedansı geçiş bandında ölçülerek teorik sonuçlarla örtüştüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The design of a high power piezoelectric underwater transducer operating at frequency range 42 kHz-78 kHz with acoustic power capability in excess of 250W is described. The transducer consists of two back-to-back elements. Each element is formed by stacked PZT-4 ceramic rings, a matching and a steel backing layer, and placed in a finite rigid circular baffle. We investigate the dependence of bandwidth and beamwidth to the combination of piston and baffle radii, a and b, respectively. With ka of 2.45 (k is the wave number) at resonance and a b/a ratio of 2, the transducer resonates at 60kHz with 60% bandwidth and has a beamwidth of 60º at each half space. We show that when two transducers are placed at right angles spatially and driven in parallel, we can obtain an omnidirectional beam pattern in the lower frequency band. The beam pattern exhibits two dips in each quadrant at the higher end of the frequency band, which are within 8 dB. We also investigate power handling capability of the transducer from thermal point of view using finite element analysis. The input impedance measurements agree well with the numerical results within the pass band.