Performance comparison of query evaluation techniques in parallel text retrieval
Paralel metin erişim sistemlerinde sorgu işleme tekniklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 177217
  2. Yazar: AYŞE AYLİN TOKUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET AYKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüz modern ağ arama motorları, büyük döküman kolleksiyonlarında hızlımetin erişimi yapabilmek için ters dizin yapısını kullanırlar. Erişim işlemininparalalleştirilmesi için ters dizinin, dizin sunucular arasında dağıtılması gerekmektedir.Ters dizinin dağıtımı genellikle terim-bazlı ya da döküman-bazlı olarakyapılır. Her iki dağıtım şeklinin de performansı sistemdeki toplam disk erişimisayısına ve toplam iletişim hacmine bağlıdır.Paralel metin erişiminde klasik yöntem her iki dağıtım yöntemi için deMerkezi Simsar Sorgu İşleme Yöntemi'ni kullanmaktır. Bu yöntemde merkezisimsarın birleştirme işlemlerinden dolayı çok yüklenerek işlem hızını belirleyendarboğaz konumuna geldiği bilinmektedir. Yakın geçmişte birleştirme işleminindizin sunucularda gerçekleştirilmesine dayalı, Boru Hattı Sorgu İşleme Yöntemialternatif bir metod olarak önerilmiştir. Bu çalışmada Merkezi Simsar ve BoruHattı Sorgu İşleme Yöntemleri'nin ölçeklenebilirlik ve göreceli performanslarınıçözümleyip, değişken sorgu ağırlıklarında lehte ve alehte özelliklerini ortayaçıkaracağız.
Özet (Çeviri)
Today?s state-of-the-art search engines utilize the inverted index data structurefor fast text retrieval on large document collections. To parallelize the retrievalprocess, the inverted index should be distributed among multiple index servers.Generally the distribution of the inverted index is done in either a term-based or adocument-based fashion. The performances of both schemes depend on the totalnumber of disk accesses and the total volume of communication in the system.The classical approach for both distributions is to use the Central BrokerQuery Evaluation Scheme (CB) for parallel text retrieval. It is known that in thisapproach the central broker is heavily loaded and becomes a bottleneck. Recently,an alternative query evaluation technique, named Pipelined Query EvaluationScheme (PPL), has been proposed to alleviate this problem by performing themerge operation on the index servers. In this study, we analyze the scalabilityand relative performances of the CB and PPL under various query loads to reportthe benefits and drawbacks of each method.