Mimarlık eğitimi için işveren ve mezunların performans değerlendirmesi-bir alan araştırması
Performance evaluation of employer and graduates for architecture training -an area search
  1. Tez No: 104163
  2. Yazar: KAYHAN ÇAKANEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT ÇIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
MİMARLIK EĞİTİMİ İÇİN İŞVEREN VE MEZUNLARIN PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ - BİR ALAN ARAŞTIRMASI Mimarlık ve eğitimi günümüzde tüm toplumların en belirleyici Özelliklerinden biridir. Hayat ve tüm fonksiyonları ile ilgili çevreyi; kısacası yaşanılan tüm mekanları yaratmak ancak mimari bir disiplin çerçevesinde mümkündür. Globalleşmenin ve rekabetin günümüzde giderek daha da önem kazanması sonucu, hızlı bir değişim sürecinin yaşandığı ülkemizde tüm organizasyonlar ve kurumlar bir değişim süreci yaşamak zorundadırlar. Eğitim kurumlan için de geçerli olan bu süreç; ülke, insan ve kültür şartlarına uyumlu olmak zorundadır. Sanatın, tekniğin, malzeme kullanımının, kültürel değerlerin, ekonomik göstergelerin ve çevrenin ustaca ve uygun oranlarda kullanılarak mimarlığın yapılması gerektiğini hatırlarsak, mimarlık eğitiminin ne denli önemli olduğu anlaşılmaktadır. Avrupa Birliği'ne girmeye hazırlandığımız şu günlerde, rnimarlık eğitimine ilişkin standartların uluslararası akreditasyon kuruluşlarınca yeterli bulunması gerekmektedir. Bu koşullan sağlayabilmek için mimarlık eğitiminin 'dün'ü, ve *bugün*ü tartışılmalı ve 'gelecek' için çözümler araştırılmalıdır. Eğitim sisteminin Avrupa Birliği'ne uygun ve akreditasyon kurumlarınca yeterli bulunması ancak hedef ve amaçların doğru belirlenmesiyle mümkün olacaktır. Bu tezin asıl amacı, ülkemizdeki mimarlık eğitiminin bilgi ve becerileri hangi performansta ve ne düzeyde kazandırdığının saptanması ile mimarlara göre bilgi ve becerilerin Önem sırasını saptamaktır. Tez kapsamında Î.T.Ü. Mimarlık Fakültesinden mezun / yeni mezun mimarlar ile alt kadrosunda mimar / mimarlar çalıştıran yönetici / işveren mimarlar için iki ayn alan araştırması düzenlenmiş ve İ.T.Ü. mezunları grubundan 91, yönetici / işveren grubundan ise 78 katılımcıya ulaşılmıştır. İ.T.Ü. mezunu mimarlara araştırma kapsamında çalıştıklan firmalara ve kendilerine İlişkin bilgiler sorulmuş; ayrıca mimarlık eğitimi aldıklan kurumu belli Özelliklerine göre değerlendirmeleri istenmiştir. Alan araştırması son 10 yıl içinde İ.T.O.'den mezun olan rnimarlarla sınırlı tutulmuş ve bu mimarlar için bir yerde çalışıp çalışmama şartı aranmamıştır. 91 katılımcıdan 76'sının çalıştığı, 15'inin ise çalışmadığı saptanmıştır. Î.T.O. mezunlarının daha çok mimari büro ve inşaat firmalarında çalıştığı, bu firmaların ise daha çok 1 ile 5 yaş arasında firmalar olduğu gözlenmiştir. Katılımcıların 74 *ünün 1970 ile 1980 yıllan arasında doğduğu ve mezuniyet yılı olarak en yoğun dilimin 1990 ile 1999 yıllan arası olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan mimarların %54*ünün bayan, %46'sının ise bay olduğu tespit edilmiştir. En çok çalışılan görevin ofis teknik personeli olduğu; bunu şantiye teknik personeli görevinin izlediği görülmüştür. NAAB kriterlerine göre saptanan bilgi ve beceriler için İ.T.Ü. mezunlarının kendilerini değerlendirdikleri performans ortalamalarında en düşük puanın 2,1 ile XXI“mesleki yasal çalışma koşullan”olduğu; en yüksek puanın ise 3,9 ile“alan ve bina tasarımı”konularında olduğu gözlenmektedir. Katılımcıların çalıştıkları firma türüne göre performansları incelendiğinde, inşaat firması çalışanlarının mimari büro çalışanlarından daha yüksek ortalamaya sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca mimarların çalışma ve çalışmama durumlarına göre de performansları da incelenmiştir. Bilgi ve beceriler için yetkinlik düzeyi belirlemede katılımcıların NAAB kriterleri ile uyum içinde olduğu gözlenmiş; ancak“insan davranışları”,“kültürel farklılıklar”,“bina ekonomisi ve maliyet kontrolü”,“strüktürel sistemler”ve“mimarların liderlik rolü”konularında Î.T.O. mezunu mimarların NAAB kriterlerini yeterli bulmadıkları anlaşılmıştır. Yetkinlik düzeyi değerlendirmelerinin çalışılan firma türü ile ilişkisi incelendiğinde tasarım ile ilgili konularda mimari büro çalışanlarının bu düzeyleri daha yüksek seviyede istedikleri; fikir belirtmeyen inşaat firması çalışanının ise daha fazla olduğu saptanmıştır. İ.T.Ü. mezunu mimarların bilgi ve beceriler için yaptıkları önem sıralamasında ise; mimarlığı salt tasarım değil, tasarım sonrası uygulamaların da içinde yer alan bir disiplin olduğunu anladıkları; mimarlık tarihi üe ilgili bilgi ve becerilerin ise son sıralarda yer aldıkları saptanmıştır. Katılımcıların firma türlerine göre önem sıralaması incelendiğinde ilk 10 bilgi ve becerinin 9 adetinin sıralamaları değişmekle birlikte aynı olduğu; inşaat firması çalışanlarının“bina sistemlerinin entegrasyonu”, mimari büro çalışanlarının ise“yapı malzemeleri ve uygulamaları”konularım birbirlerine göre daha önemli buldukları anlaşılmıştır. Mimarlık eğitimi alman kurumun belirli özelliklerinin değerlendirilmesinde ise katılımcıların belirttikleri fikirlerin hem dönemlere göre performans haritası çıkarılmış; hem de fikirler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yönetici / işveren mimarlar için yapılan çalışmada, katılımcıların daha çok inşaat firması ve mimari büro yöneticisi oldukları, genelde her yaşta firmanın araştırma kapsamında değerlendirildiği, en çok 21 yaş ve Üstü firmaların araştırma kapsamında oldukları gözlenmektedir. Katihrncıların yoğun olarak 1950 ile 1970 yıllan arasında doğduğu ve 1971 ile 1988 yıllan arasında mezun olanların en yoğun grup oldukları gözlenmektedir. Yönetici / işveren mimarların %25'inin yüksek lisans mezunu olduğu, kalan bölümünün ise lisans düzeyinde çeşitli üniversitelerde mimarlık eğitimi aldıkları anlaşılmaktadır. Katılımcıların mezun oldukları kurumların dağılımında ise yoğunluğun İ.T.Ü.'de olduğu, bunu diğer üniversitelerin izlediği anlaşılmaktadır. Katılımcıların %77'sinin bay, % 23'ünün bayan olduğu; 78 katılımcıdan 77 adetinin firma sahibi,ortağı veya yöneticisi oldukları anlaşılmaktadır. Yöneticilerin alt kadrolarında çalışan ve çeşitli eğitim kurumlarından mezun 235 mimarlarla ilgili değerlendirmelerden kurumlarm performansları ile ilgili genel ortalamalar elde edilmiştir. Bu değerlendirmede genel ortalamalar, Î.T.Ü. mezunları için 3,44; O.D.T.Ü. mezunlan için 3,17, Y.T.Ü. mezunlan için 3,14; diğer eğitim kurumlan için 3,12; M.S.Ü. mezunlan içinse 2,98 olarak hesaplanmıştır. Aynca her bilgi ve becerinin eğitim kurumlan için ayn ayrı değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan bir başka değerlendirme ise yöneticilerin mezun oldukları kurumun alt xxııkadrosunda çalışan mimarların mezun oldukları kurumla ilgisinin araştırılması ile ilgilidir. Yetkinlik düzeyi için yapılan değerlendirmelerde, yöneticilerden NAAB kriterleri ile uyum içinde olanların genelde fazla ve %40 ile % 55 arasında değişen oranlarda olduğu; ancak“insan davranışları”,“kültürel farklılıklar”ve“bina ekonomisi ve maliyet kontrolü”konularında yöneticilerin NAAB yetkinlik düzeylerini yeterli bulmadıkları anlaşılmıştır. Katılımcıların görev yaptıkları firma türünün yetkinlik düzeyine etkileri değerlendirildiğinde; mimari büro yöneticilerinin genel olarak %30'luk bölümünün fikrinin olmadığını belirtmesi, özellikle NAAB kriterleri ile uyum içinde olan bilgi ve becerilerde inşaat firması yöneticüerirün oranının fazla olduğu saptanmıştır. NAAB ile uyum içinde olunmayan bilgi ve becerilerde ise iki grup yöneticilerin oranlarının eşitliği gözlenmiştir. Bilgi ve becerilerin yöneticiler tarafindan önem derecesine göre sıralanmasında ise, katılımcıların tasarımı her aşaması ile birlikte mimarlığın vazgeçilmez bir parçası olarak gördükleri; aynı zamanda bu tasarım sürecinin araştırma, Örneklerden yaralanma ve mimari program oluşturma ile desteklenmesi ve sürdürülmesi gerektiğini düşündükleri yaptıkları sıralamadan anlaşılmaktadır. Aynca yöneticilerin“ekip çalışması becerileri”ni 2. şuada Önemli bulması da; alt kadrolarında personel çalıştırmaları ve ekip çalışmasının avantaj ve dezavantajlarının iş üzerindeki etkilerinin daha iyi bilmeleri olarak yorumlanabilir. Önem sıralamasının yöneticilerin görev yaptıkları firma türüne göre incelemesi yapıldığında, ilk 10 içinde yer alan bilgi ve becerilerin 7 adetinin sıralamaları farklı olmakla birlikte aynı oldukları; inşaat firması yöneticilerinin“çağdaş mimarlık”,“yapı malzemeleri ve uygulamaları”ile“bina ekonomisi ve maliyet kontrolü”konularını, mimari büro yöneticüerinin ise“eleştirel düşünce becerileri”,“çok yönlü tasarım”ile '*mimari program hazırlama ve değerlendirme“ konularını birbirlerine göre daha Önemli buldukları saptanmıştır. Î.T.Ü. mezunlarının kendileri ve yöneticileri tarafindan yapılan performans değerlendirmeleri karşdaştırümış ve yöneticilerin verdikleri puanların daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sadece ”alan ve bina tasarımı" konusundaki puan ortalamaları karşılaştırmasında İ.T.O. mezunlarının kendilerine verdikleri puanların ortalaması 3,9 iken yöneticilerin I.T.Ü. mezunları için verdikleri puanların ortalamaları 3,7 olarak bulunmuştur. Aynca yapılan F ve t testleri ile, performans değerlendirmelerini yapan katılımcıların görüşleri arasındaki farklılıklar tespit edilmiştir. Yetkinlik düzeyi belklemelerinin tüm katılımcılar için yapılan değerlendirilmesinde; çeşitli yaş grupları, çeşitli firma türlerinde, çeşitli unvan ve görevlerde çalışan 169 mimara ulaşüdığı halde sonuçların büyük ölçüde NAAB kriterleri ve birbirleri ile uyum içinde oldukları gözlenmiştir. Önem derecesi sıralamalarının 2 grup katılımcı için karşılaştırılması yapıldığında; 8 adet bilgi ve becerinin birbirleriyle aynı sıralamada oldukları; 19 adet bilgi ve becerinin ise birbirine 1 ile 5 sıra arasında farkla yalan oldukları saptanmıştır. W'S Bu tez; mimarlık eğİtirninin 'dün'Ü ve 'bugün'ü ile değerlendirilmesi; 'gelecek* içinse geliştirilmesi amacıyla yapılan bir çalışmadır. Bu konu ile ilgili xxnı.&?/gruplardan mimarların (LT.Ü.mezunu mimarlar ve yönetici / İşveren mimarlar) görüşleri ve değerlendirmeleri toplanmış ve üzerinde uygulanan çeşitli tekniklerle bu tezin ana yapısı oluşturulmuştur. Bu çalışmanın mimarlık eğitimi sisterninin sorunlarına tek başına çözüm bulma amacı olmayıp; bundan sonra yapılacak çalışmalara faydalı olması hedeflenmiş ve elde edilen bulguların Önemli katkılar sağlayacağı düşünülmüştür. Yapılan değerlendirmelerde bilgi ve becerileri eğitim kurumunda kazanma oranının düşük olduğu; mimarların çoğu bilgi ve beceriyi yeterli düzeyde ancak iş hayatında kazanabildikleri gözlenmiştir. Dolayısıyla mevcut eğitim programını; hem Avrupa Birliği'ne girmek için, hem de daha kaliteli ve anlaşılabilir hale getirmek için geliştirme gerekliliği olduğu anlaşılmaktadır. xxıv
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE EVALUATION OF EMPLOYER AND GRADUATES FOR ARCHITECTURE TRAINING - AN AREA SEARCH Architecture and its training is one of the most significant characteristic of all the societies. To create the life and all its functions together with the related environment and shortly to create all the places to live is only possible within an architectural disciplinary. As a result of the globalization and continuously increasing importance of the competition, in our country wherein a rapid changing period has been experienced, all the organizations and facilities have to live a changing period. Such period that is also valid for the education organizations have to be appropriate for the conditions of both country, human and culture. When we remember that the architecture should be performed by using art, technique, material use, cultural values, economical indicators and environment ingeniously and in the appropriate ratios, we could easily understand the importance of architecture training. In these days that we intend to participate in European Community, it shall be necessary that the standards regarding the architecture training should be deemed sufficient by international accreditation foundations. To provide these conditions, we have to discuss the“history”and“present'' of the architecture training and search solutions for the ”future5*. Regarding the consideration of training foundations being appropriate to European Community and to accreditation foundations, this shall only be possible by determining the targets and scopes. The main object of this major is to determine at what extend and in which performance the architecture training can provide the knowledge and skills and also to determine the importance sequence of knowledge and skills for the architects. Under this major, two area queries had been performed as architects graduated from İTÜ Faculty of Architecture and newly graduated architects in one area and in the second one employers who employ architect /architects in his complement and employer architects. In this search 91 participants who graduated from ITU and 78 participants from manager / employer group, has been reached. Under the query to the architects who were graduated from ITU, questions regarding the companies they work for and about themselves had been asked and they asked for to evaluate the foundation they get architecture training according to some specifications of it The architects who were graduated from ITU in the last 10 years had limited the area query and there were no condition such working in any company or bureau. It has been determined that 76 of 91 participants has been working while 15 of them does not work. It has been observed that the architects from ITU mostly work in arbitecture bureaus and construction companies and that these companies are generally between the ages of 1 to 5. It has been determined that the 74 of the participants born between 1970 and 1980 and as their graduation years the most XXVcommon period was between 1990-1999. The %54 of the participant architects was female and the %46 of them was male. The most common job title was office technical staff and this was followed by the title of building yard technical staff. Regarding the knowledge and skills determined in accordance with the NAAB criteria, it has been observed that the lowest point that the architects gave themselves was 2.1 for“the legal context of architecture practice”and the highest point was 3.9 for“area and building design”. When the performances of the participants had been examined in accordance with the companies they work, it has been observed that the ones who work in construction companies have higher averages than the ones work in architecture bureaus. Also performance of the architects has been examined according to then- employed and unemployed status. It has been observed that the participants have been in harmony with NAAB criteria in determining the maturity levels for knowledge and skills, however it has been understood that the architects who are graduated from ITU has not found the NAAB criteria sufficient in the subjects such as“human behaviors”,“cultural differences”,“building economics and cost control”,“structural systems”and“leadership role of the architects”. When exaniining the relationship between the maturity level evaluations and the employed company, it has been determined that the staff of the architect bureaus have demand for these levels to be in higher levels in the subjects regarding the designing while the staff of the construction companies have no comment In the importance sequence of the knowledge and skills that architects graduated from ITU has done, it has been seen that they consider the architecture not only as a designing but also as a disciplinary that includes the applications follow up the designing. They put the knowledge and skills regarding the history of architecture to the last rows. While exaniining the importance sequence of the participants in accordance with the company types, it has been understood that 9 of the first 10 knowledge and skills were the same even their sequences may differ and while the staff of the construction company found“integration of building systems”more important, the staff of the architect bureau found“construction materials and applications”more important In evaluating some of the specifications of the training foundation wherein they attend, a performance map has been established at the basis of the terms in accordance with the comments of the participants and also the relationships between these comments has been examined. In the search performed for manager / employer architects, it has been observed that the most of the participants were the managers of construction companies or the architecture bureaus and all the companies had been evaluated without considering their ages and commonly the companies at 21 years old or elder had been under the scope of the study. It has been determined that most of the participants born between 1950 and 1970 and as their graduation years the most common period was between 1971-1988. It has been understood that 25% of the manager / employer architects had been graduates of doctorate and the balance of them had received architecture training in various universities in license level, ITU was the most common school that the participants had been graduated from and other universities followed it The xxvi23% of the participant architects was female and the 77% of them was male. It has been determined that of 78 participants 77 of them was the company owner, partner or manager. From the evaluations regarding 235 architects working in the staff list of the managers and graduated from various education foundations, general averages had been established regarding the performances of the foundations. In this evaluation the general averages are calculated as 3.44 for ITU graduates, 3.17 for ODTU graduates and 2.98 for MSU graduates. Also each knowledge and skills had been evaluated for each school separately. In another study that has been performed was about the relationship between the schools that architects working in the company graduated from and the schools that the manager of the same company graduated from. It has been observed that 40% to 50% of the participants had been in harmony with NAAB criteria in determining the maturity levels for knowledge and skills, however it has been understood that the managers had not found the NAAB criteria sufficient in the subjects such as human behaviors, cultural differences, building economy, cost control. While exarmning the effects of the company type on the maturity levels of them, 30% of managers of architecture bureaus indicated that they have no comments on this subject and it has been observed that the ratio of the construction companies managers being in harmony with NAAB criteria for he knowledge and skills had been higher. Regarding the inconsistent knowledge and skills with NAAB criteria, it has been seen that the ratio of the two groups was nearly the same. In determining the importance sequence of the knowledge and skills, it has been understood that the participants consider the designing as the critical part of the architecture together with its each stage and at the same time they believe that such designing process has to be supported with research, utilizing from models, creating an architectural program. The managers put the 'team working (colloborative) skills“ in the second line and this could be interpreted that the managers know the effects of the advantages and disadvantages of team working on the business. While examining the importance sequence of the participants in accordance with the company types, it has been understood that 7 of the first 10 knowledge and skills were the same even their sequences may differ and while the staff of the construction company found ”contemporary architecture“, ”building materials and assemblies'* and“buil