Determination of phenolics concentration using crosslinked phenol oxidase aggregates
Çapraz bağlanmış fenol oksidaz çökeltileriyle fenolik konsantrasyon ölçümü
  1. Tez No: 177293
  2. Yazar: BEDRİYE DURHAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, ham mantar özütünden elde edilmiş çapraz bağlı enzim(tirosinaz) çökeltilerinin (ÇBTÇ) şaraplardaki hızlı fenolik madde tayinindekullanılımının araştırılmasıdır. Buna ek olarak, kırmızı Türk şaraplarının fenolikkarakteristiklerinin karşılatırılması gerçekleştirilmiştir. ÇBTÇ'ler, saf tirosinaz veham mantar özütünden elde edilen tirosinazlarla benzer olarak toplam fenol miktarıölçümünde güvenilir ve tekrarlanabilir sonuçlar vermiştir. Toplam fenol miktarınınölçümü hem standart solüsyonlarda hem de gerçek şarap örneklerinde mümkündür.Yöntemin toplam fenol miktarı ölçümünde 10 saniye gibi kısa bir reaksiyon süresiiçinde gerçekleştirilmesi halinde dahi etkin olduğu kanıtlanmıştır. Çeşitli Türküzümlerinden üretilen kırmızı ve beyaz şaraplardaki toplam fenol miktarları, 10saniye gibi kısa bir sürede ÇBTÇ'ler kullanılarak ölçülmüştür. Sonuçların, iyi bilinenbir fenolik madde ölçüm yöntemi olan Folin-Ciocalteau metodu ilekarşılaştırıldığında, tutarlı olduğu görülmüştür. ÇBTÇ'ler oldukça yüksek işlemselkararlılık göstermiş ve 30. kullanımdan sonra bile aktivitesinin %90'ını korumuştur. Ayrıca, 2 aylık bir sürede maksimum aktivitesinin %90'ınından fazlasını koruyarak, oldukça iyi bir raf ömrü kararlılğı göstermiştir. şaraplardaki fenolik maddeölçümünde ÇBTÇ kullanımı etkili, hızlı ve düşük maliyetli bir alternatif yöntemdir.Buna ilaveten, Scytalidium thermophilum adlı fungal bir mikrooragnizma tarafından üretilen katalaz fenoloksidaz (KATFO), fenolik ölçümlerdeki kabiliyetleri açısından araştırıldı. Bu yeni katalaz-fenol oksidaz da düşük seçicilik sergileyerek benzer şekilde iyi sonuçlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main object of the presented study was investigation of the use of cross-linkedenzyme (tyrosinase) aggregates (CLTA) obtained from crude mushroom extract for arapid phenolic content analysis in wines. In addition, a comparison of phenoliccharacteristics of Turkish red wines was performed. Reproducible and reliable resultsin total phenolic measurement were obtained with CLTAs similar to pure tyrosinaseand tyrosinase obtained from crude mushroom extract. Measurement of totalphenolic content is possible both in standard solutions and in complex matrices, suchas wine. In a very short time period, 10 seconds, phenolics content in red and whitewines produced from grapes of Turkey were investigated by using CLTAs. Resultswere consistent when compared to a well known phenolic measurement method,Folin-Ciocalteau. CLTAs exhibited very high operational stability and retained morethan 90% of its activity after 30th use. Moreover, it showed good shelf-life stabilityfor about 2 months storage by maintaining 90% of its maximum activity. So, use ofCLTAs prepared from crude mushroom extract is an effective, fast and cheap alternative in total phenolics measurements in wines. Moreover, a novel catalasephenoloxidase (CATPO) produced by a fungal microorganism, Scytalidiumthermophilum, was studied to check its capabilities in phenolics measurements. Thisnovel catalase phenol oxidase showed similarly good results, exhibiting widesubstrateselectivity.