Mantar (agaricus bisporus) dokusu temelli biyosensör hazırlanması ve fenolik bileşiklerin tayininde kullanılması
Preparation of mushroom (agaricus bisporus) tissue based biosensor and its usage for the determination of phenolic compounds
  1. Tez No: 85645
  2. Yazar: SİBEL TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DİNÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET MAKTAR(Agaricus bisporus) DOKUSU TEMELLİ BİYOSENSÖR HAZIRLANMASI VE FENOLİK BİLEŞİKLERİN TAYİNDE KULLANILMASI TOPÇU, Sibel Yüksek Lisans Tezi, Biyokimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Erhan DÎNÇKAYA 1999, 60 sayfa Bu tezde, biyolojik materyal olarak kültür mantarından (Agaricus bisporus) yararlanıldı. Mantar dokusu homojenatı, oksijen tayini amacıyla kullanılan çözünmüş oksijen probu yüzeyinde, glutaraldeh.it yardımıyla jelatin ile çapraz bağlanarak doku temelli biyosensör hazırlandı. Ölçümler fenolik bileşik konsantrasyonu ile orantılı olarak tüketilen oksijen düzeyinin belirlenmesi yoluyla çizilen standart grafikler yardımıyla gerçekleştirildi. Öncelikle hazırlanan biyosensör için optimum koşullar belirlendi. Optimizasyon çalışmaları sonunda en uygun mantar dokusu, jelatin miktarı ve glutaraldehit yüzdesi sırasıyla 44,25 mgdokucnr2, 5,90 mgjelatincnr2 ve %2,5 olarak bulundu. Elde edilen bulgular doğrultusunda optimum çalışma ortamı olarak 50 rnM'lık pH:8,0 olan Sodyum-Fosfat tamponunun kullanılmasına ve ölçümlerin 35°C de yapılması gerektiğine karar verildi. Geliştirilen biyosensörün karakterizasyon çalışmaları sonucunda, substrat olarak fenolkullanılması durumunda '20xl0“3-ı200xl0”3 mM konsantrasyon aralığında doğrusal sonuçların alınabildiği belirlendi. Tekrarlanabilirlik denemelerinde (n=8) 80x1 0“3 mM'lık fenol konsantrasyonu için oksijen tüketiminin ortalama değeri (x)=82,7xl0”3 mM, standart sapma (s.s)=±2xl0"3 ve varyasyon katsayısı(V.K):%2,44 olarak bulundu. Ayrıca hazırlanan biyosensöre ilişkin olarak, termal stabilite, depo kararlılığı substrat spesifikliği ve bazı maddeler için tayin aralıkları incelendi. Anahtar sözcükler : Mantar, Doku Elektrodlan, Biyosensörler, Fenolik Bileşikler, Polifenoloksidazlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREPARATION OF MX]SBROOM(Agaricus bisporus) TISSUE BASED BIOSENSOR AND ITS USAGE FOR THE DETERMINATION OF PHENOLIC COMPOUNDS TOPÇU, Sibel M.Sc in Biochemistry Supervisor : Assoc.Doç.Dr.Erhan Dinçkaya 1999, 60 pages In this thesis, mushroom (Agaricus bisporus) was used as a biologic material.The mushroom tissue homogenate was crosslinked with gelatine by using glutaraldehyde and fixed on pretreated teflon membrane, served as an tissue biosensor which was sensitive for phenolic compounds. Measurements were carried out by standard curves which were obtained by the determination of consumed oxygen level, related to phenol concentration in the enzymatic reaction. In the optimization studies of the biosensor prepared, the most suitable mushroom tissue, jelatin amount and glutaraldehyde ratios were determined as 44.25 mg tissue cm-2, 5.90 mgjelatincnr2 and 2.5% respectively. The Sodium-phosphate buffer (50 mM, pH=8.0) and 35°C were established as providing the optimum conditions. The characterization studies proved a linearity in the phenol concentration range 20xl0_3-200xl0-3 mM. The reproducibility experiments (n=8)range 20xlO“3-200xlO”3 mM. The reproducibility experiments (n=8) revealed that for 80x1 0-3 mM phenol, the average value (x) was 82.7x1 0"3 mM, standart deviation (S.D) was ±0.002 and, variation coefficient (C.V) was 2.44%. Moreover, termal stability, substrat specification, storage stability and the detection limits of some compounds were investigated. Key words : Mushroom, Tissue Electrodes, Biosensors, Phenolic Compounds, Polyphenoloxidase