Utilization of feature modeling in axiomatic design
Aksiyomatik tasarımda yetenek modellemesi kullanımı
- Tez No: 177305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, aksiyomatik tasarım metodunda gerenksinimlerin tanımlanması ve hiyerarşik çözümlenmesi sırasında yetenek modellerinden faydalanılmasını önermektedir ve bazı yönergeler sunmaktadır. Tasarımcıyı yönlendirmek için yetenek modellemesinin ve aksiyomatik tasarim aktivitelerinin gerçekleştirildiği bir araç geliştirilmiştir. Aksiyomatik tasarım, problem tanımlarından çözüme gitmede dört bilgi alanı sunmuş ve bunlardan bazıları arasında geçiş mekanizması sağlamıştır. Bu tezde sunulan yaklaşım, aksiyomatik tasarımın ilk iki bilgi alanı olan müşteri ihtiyaçlarından fonksiyonel gereksinimlere geçişte önemli bir eksikliği doldurmaktadır. Sunulan yaklaşımın olumlu ve olumsuz yönleri örnek bir sistemin gereksinimleri üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides an approach to use feature modeling with a set of guidelines for requirements definition and decomposition activities of the axiomatic design methodology. A tool that supports the development of feature models and modeling of the Axiomatic Design activities is implemented to be utilized for guiding the designer. Axiomatic Design suggested four domains of information in the transformation of the problem definition to the solution, and provided mechanisms for supporting the mapping among some of those domains. The approach suggested in this thesis fills an important gap, which is the transition from the customer needs to functional requirements, in axiomatic design. A case study is carried out in order to analyze advantages and disadvantages of the proposed approach.