Montmorillonit kilinin değişik metaller ile desteklenmesi ve oluşan katalizörün kullanım alanlarının araştırılması
The pillaring of montmorillonite clay with different metals and investigation of the utility of the obtained catalyst
  1. Tez No: 177381
  2. Yazar: NAZLI İDİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOLANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ilımlı reaksiyon şartları altında çalışılabilen çevre dostu heterojen asit katalizörlerinin araştırılması son zamanlarda önem kazanmaktadır. Katyon yüklü killer dahil birçok katı katalizör seçici organik dönüşümlerin meydana gelmesi için kullanılmaktadır. Bu, yeşil kimyanın sentetik tekniklerinin bir parçasıdır.Bazı metal tuzlarının hidrolizi ile oluşan hacimli inorganik poliokso katyonlar ile MMT K-10'un iç tabakalarında bulunan katyonların değiştirilmesi ve ardından kalsinasyon ile sütunlanmış killeri hazırladık. Elde edilen materyal Pechmann Kondenzasyonu ile kumarin sentezlemek için asit katalizörü olarak kullanıldı.Ayrıca, Cu(II)-amino asit kompleksleri MMT K-10 üzerine bağlandı ve 2-naftolün oksidatif kenetlenmesinde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The search for environment friendly heterogeneous acid catalysts that can work under mild reaction conditions is gaining importance in recent times. Many solid catalysts, including cation-exchanged clays, are being tried out to bring about selective organic transformations. This is an aspect of synthetic techniques under Green Chemistry.We have prepared the pillared clays by exchanging the cations present in the interlamellar space of MMT K-10 with bulky inorganic polyoxocations formed by hydrolysis of some metal salts and followed by calcination. The obtained material used as acid catalyst to synthesize the coumarin with the Pechmann condensation.Also, the copper-amino acid complexes immobilized on MMT K-10 and used for the oxidative coupling of 2-naphthol.