Kontrol fonksiyonları integral kısıtlı olan kontrol sistemlerin erişim kümelerinin özellikleri
The properties of attainable sets of control systems with integral constraints on control functions
  1. Tez No: 177386
  2. Yazar: ALİ SERDAR NAZLIPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK HÜSEYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tezde, davranışı faz ve kontrol vektörüne göre doğrusal olmayan diferansiyel denklem ile verilen ve kontrol fonksiyonları integral kısıtlı olan kontrol sistemlerin erişim kümeleri incelenmiştir. Erişim kümelerinin kapalı olmadığı, çözümler kümesinin ise sürekli Fonksiyonlar uzayının prekompakt alt kümesi olduğu gösterilmiş, erişim kümelerinin sistemin başlangıç koşullarına ve diğer parametrelerine sürekli bağlantılı olduğu kanıtlanmıştır.Sistemin kompakt olmayan mümkün kontrol fonksiyonları kümesi, bir kompakt mümkün kontrol fonksiyonları kümesi (integral ve geometrik kısıtlı ayrıca Lipshitz sabitleri aynı sabitle sınırlı Lipschitz sürekli kontrol fonksiyonları kümesi) ile değiştirilerek; bu mümkün kontrol fonksiyonları kümelerinin oluşturduğu erişim kümeleri arasındaki Hausdorff uzaklığı değerlendirilmiştir. Bu uzaklığın geometrik kısıtı ayarlayan sayı ve Lipschitz sürekli kontrol fonksiyonların Lipshitz sabitlerini sınırlayan sabite bağlantısı incelenmiş ve bu sabitler yeterli büyüklükte seçilirken, erişim kümeleri arasındaki uzaklığında yeteri kadar küçük olacağı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, attainable sets of control systems with integral constraints on control functions are investigated. It is assumed that the behavior of control system is described by a differential equation which is nonlinear with respect to the phase state vector and control vector. It is shown that the attainable set is not closed, but the set of solutions is a precompact subset of the spaceof continuous functions. It is proved that the attainable sets of the system continuously depend on the initial conditions and other parameters of the system.The noncompact admissible control functions set is replaced by a compact admissible control functions set (integral and geometric constrained also Lipschitz continuous control functions where the Lipschitz constant of control functions are restricted by the same constant) and the Hausdorff distance between the attainable sets generated by these admissible control functions setsis evaluated. The dependence of this distance on the constants specifying the geometric constraint and the constraint on the Lipschitz constant is studied. It is proved that, if these constants are sufficiently great then the Hausdorff distance between these attainable sets is sufficiently small.