Nanokristalin SnO2 sentezlenmesi ve elektroforez kaplama yöntemiyle sensör üretimi
Synthesis of nanocrystalline SnO2 and sensor production by electrophoretic deposition
  1. Tez No: 177385
  2. Yazar: GÖKTUĞ GÜNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezde, yarı iletken metal oksit malzeme kullanılarak gaz sensörü üretimi ele alınmıştır. Üretim süreçleri aşamalar halinde anlatılmıştır. İlk olarak uygun yarı iletken malzemenin (SnO2) yüzeye kaplanması gerçekleştirilmiştir. Kaplama yöntemi olarak elektroforez kaplama (EPD) yöntemi kullanılmıştır. Kaplama için kararlı süspansiyonun hazırlanması çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar ile nanopartikül aglomerelerinin dağıtılıp neredeyse tamamının birincil partikül haline getirilmesi sağlanmıştır. EPD kaplama deneyleri, kararlı hale getirilmiş süspansiyon kullanılarak, farklı voltaj ve sürelerde homojen kaplamanın elde edildiği şartlar bulunarak tamamlanmıştır. Kaplamaların sinterlenmesi için 600°C sıcaklık ve 15 dakika sürenin uygun olduğu tespit edilmiştir. İnterdijital elektrot üzerine belirlenen parametrelerde kaplama uygulanıp, ardından sinterlenerek devreler böylece gaz algılama (LPG) testlerine hazır hale getirilmişlerdir. Ayrıca, gaz algılama testleri ile sensörün, farklı sıcaklıklarda, değişik konsantrasyonlarda gazı algılama performansının karakterizasyonu yapılıp, elde edilen sonuçlar tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production of gas sensor is aimed by semi conductive metal oxide material. Production method is explained step by step. First of all, proper semi conductive material (SnO2) is applied to the surface of substrate by electrophoretic deposition process (EPD). Experiments were made to obtain stable suspensions for EPD. Nearly all agglomerates of nanoparticles were dispersed to primary particles by these investigations. EPD coating experiments were completed by obtaining homogeneous coating conditions at different voltages and time periods using these stabilised suspensions. Optimum temperature and time period is determined as 600°C and 15 minutes respectively, for sintering of these coated surfaces. Interdigital electrodes are coated by using these parameters and sintered circuits were prepared for the gas sensing (LPG) experiments. Gas sensing performance is characterized by using the sensitivity of coatings to various concentrations of LPG gas and different working temperatures.