Leakage control by optimal valve operation
Optimal vana operasyonlarıyla su kaçağı kontrolü
- Tez No: 177425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ MERZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Su dağıtım şebekelerinin temel fonksiyonu, yeterli miktarda kaliteli suyu belirli bir basınç altında dağıtmaktır. Bir şebekede ana hat ve bağlantılardaki kaçakların oluşturduğu su kayıpları, sağlanan toplam su miktarının %5'i ile %50'si arasında değişebilmekte hatta bazı durumlarda belirtilen oranı da aşmaktadır. Şebekelerdeki kayıp miktarının sistemin servis basıncıyla ilişkili olması, yüksek basıncın kontrol edilmesi suretiyle su kayıplarının da azaltılması imkanını ortaya çıkarmaktadır. Su kaçaklarının azaltılması ile ilgili metodoloji, LEAKSOL adıyla ve iki alt program halinde geliştirilen yazılım vasıtasıyla sunulmaktadır. CODE I adlı ilk yazılım basınç-su kaçağı ile basınç-su tüketimi ilişkilerini tanımlayarak ve optimizasyon tekniklerini kullanarak, su kaçağını azaltacak akım control vana açıklıklarının bulunmasını sağlar. CODE II ise belirlenen vana sayısına bağlı olarak üretilen tüm izolasyon vana kombinasyonları için yapılan hidrolik çözümle su kaçağı ve tüketim miktarlarını hesaplayarak kullanıcıya en iyi alternatifin seçimi için imkan sunar. Geliştirilen program, daha önce literatürde benzer çalışmalarda kullanılan örnek şebeke üzerinde ve Ankara su şebekesine bağlı N8-3 basınç bölgesinde uygulandı. N8-3 basınç bölgesinde alt bölge girişlerine yerleştirilen sekiz vana yardımıyla su kaçaklarında, tanımlanan basınç-kaçak ilişkisine bağlı olarak, % 10'a varan azalma sağlandı.
Özet (Çeviri)
The main function of a water distribution system is to supply water in sufficient quantity at appropriate pressure with an acceptable quality and as economically as possible. Water leakage in distribution networks may account from 5% to 50% and even larger of the total water delivered. The amount of leakage in a network is directly related to system service pressure. Therefore, reductions in high service pressures will result in considerable reductions in leakage. A methodology for leakage reduction has been presented in context of a developed computer program, LEAKSOL with two sub-programs. The first code, CODE I, provides solution by using optimization techniques with defined pressure-leakage and pressure-demand relations in order to find optimal flow control valve settings minimizing water leakage. The second one, CODE II, makes hydraulic analysis of the network in order to solve the system and to compute the amount of leakage and the amount of water consumed, by using different combinations of isolation valves generated according to the number of valves given and employing the relationships among pressure, leakage and consumption. Computer program application was performed for different scenarios in a sample network previously used in literature and also in N8-3 pressure zone of Ankara Municipal Water Supply System. Leakage reduction up to 10 % has been achieved in N8-3 pressure zone for eight valves located at the entrances of sub-zones, depending on the defined pressure-leakage relationship.