Secondary school english teachers' technology perceptions and issues related with their technology integration processes: A qualitative study
Ortaöğretim ingilizce öğretmenlerinin teknoloji algıları ve teknolojiyi bütünleştirme süreçleri ile ilgili konular: Nitel bir çalışma
  1. Tez No: 177424
  2. Yazar: ERCAN TOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU, DOÇ. DR. ZAHİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tezin temel amacı ortaöğretim İngilizce öğretmenlerinin öğretimteknolojileri algılarını, teknolojiyi derslerinde uygulama süreçlerini ve teknolojiyimesleki gelişimlerinde nasıl kullandıklarını araştırmaktır. Tezin ikincil amacıortaöğretim İngilizce öğretmenlerinin teknolojiyi dersleri ile bütünleştirmelerinisağlamaya yönelik teknoloji bütünleştirme klavuzu önermektir.Çalışmada nitel araştırma yöntemi ve çoklu durum deseni kullanılmıştır.Çalışmanın örneklemini seçerken ölçütleri sağlayan ve ulaşılabilen katılımcılarıseçme yöntemi kullanılmıştır. Önce, Ankara ilinden 17 lise (4 Özel, 3 Anadolu, 6Normal ve 4 Meslek lisesi) belirlenmiş ve sonra önceden belirlenmiş ölçütlere göreher okuldan bir öğretmen seçilmiştir. Araştırma 17 öğretmeni ve 17 yöneticiyikapsamaktadır. Veriler görüşme, doküman çözümlemesi ve gözlem yöntemlerikullanılarak toplanmıştır.Toplanan veriler içerik çözümlemesi yöntemiyle incelenmiştir. İçerikçözümlemesi sonucunda ortaya çıkan temalar genel bilgiler, planlama, kullanım,ölçme ve değerlendirme, kişisel kullanım, tutum, destek ve dileklerdir.Çalışmanın bulguları teknoloji ile ilgili olarak özel lise öğretmenlerininkendilerini normal, Anadolu ve meslek lisesi öğretmenlerinden daha bilgilibulduklarını ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte görüşme sonuçları özel liseöğretmenlerinin teknolojiyi planlama sürecinde, öğretimlerinde, ölçme vedeğerlendirmede, kişisel ve mesleki gelişimlerinde diğer okul öğretmenlerindendaha çok bütünleştirdiklerini göstermiştir. Okul kaynakları ve destek hizmetlerikarşılaştırıldığında ise özel ortaöğretim kurumlarının daha iyi bir durumda olduğuortaya çıkmıştır. Son olarak, çalışmaya katılan okul yöneticilerinin çoğunluğuokulun teknolojik olanaklarının öğretmenler tarafından derslerinde kullanılmasınıistemektedirler.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to investigate the secondary schools Englishteachers? perceptions of technology, technology integration processes into theirlessons, and the ways they use technology for professional development. Thesecondary aim of the study was to propose technology integration guidelines toenable high school English teachers to integrate technology into their teaching.Qualitative research design was used in this study and it resembles multicasestudies. For the participants? selection, criterion and convenience samplingstrategy was used. First, 17 high schools (4 private, 3 Anatolian, 6 regular, and 4vocational) were determined in Ankara province, and then 17 English teachers, onefrom each school, were selected based on the predetermined criteria. Totally, 17teachers and 17 administrators were included in the study. Observations, documentanalysis, and interviews were used to collect the data.The data were analyzed through content analysis. The data were categorizedunder emerged themes, general technology knowledge, planning, using, evaluationand assessment, personal purposes, attitudes, support, and wishes.The findings of the study indicated that private high school teachersperceived themselves more knowledgeable in technology knowledge than regular,Anatolian, and vocational high school teachers. In addition, the interview resultsshowed that private high school teachers integrate technology into planning,instruction, evaluation and assessment, and professional development more than theother English teachers. When school resources and support mechanisms werecompared, private high schools were in a better condition than public high schools.Finally, most of the administrators included in the study wanted teachers useavailable school resources in their lessons.