Comparison of seismic assessment procedures in the current Turkish Code
Mevcut Türk Yönetmeliği?ndeki sismik değerlendirme prosedürlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 177473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Türkiye'de mevcut binaların çoğu kötü malzeme kalitesi ve hatalı tasarım nedeniyle depremlere karşı zayıftır. Ayrıca, Türkiye'nin sismik olarak aktif bir bölgede yer alması sebebiyle geçmişte bir çok yıkıcı deprem meydana gelmiştir. Bu sebeplerden dolayı, olası bir depremden once mevcut binalar değerlendirilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Binaların sismik performansını değerlendirmek için, 2007 Türk Deprem Yönetmeliği doğrusal ve doğrusal olmayan olmak üzere iki yöntem sunmaktadır. Doğrusal değerlendirmede elemanların kuvvet talepleri ve kapasiteleri karşılaştırılırken doğrusal olmayan değerlendirmede plastik dönmelere denk gelen gerilmeler yönetmelikteki sınırlar ile karşılaştırılmaktadır.Bu çalışmada İstanbul'un Bakırköy ilçesinde bulunan bir bina 2007 Türk Deprem Yönetmeliği'nde bulunan doğrusal elastik ve doğrusal olmayan statik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Buna ek olarak, bina yapısal sistemine perde duvarlar eklenerek güçlendirilmiş ve aynı değerlendirme yöntemleri uygulanmıştır. Son durumda ise bina yönetmeliğe göre yeniden tasarlanmış ve değerlendirilmiştir. yönetmeliğe gore yeniden tasarlanmıştır. Karşılaştırmalı neticeler ve çalışmanın sonuçları son bölümde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, most of the existing buildings are vulnerable to earthquakes due to their poor material quality and inaccurate design. Besides, so many destructive earthquakes occurred in the past, because Turkey is located on a seismically active region. Therefore, existing buildings should be assessed and necessary precautions should be taken before a probable earthquake. To assess seismic performance of the existing buildings, the 2007 Turkish Earthquake Code offers two methods which are linear and nonlinear. For linear assessment, members are controlled by comparing the force demands and capacities where for nonlinear assessment, strains corresponding to the plastic rotations of the members are compared with the limits given in the code.In this study, the building, which stands in Bakırköy district of İstanbul, was assessed according the linear elastic and nonlinear static procedures given in the 2007 Turkish Earthquake Code. In addition, it was retrofitted by adding shear walls to the structural system and same assessment procedures were performed. In the last case study, building is re-designed according to the code and re-assessed. Comparative results and conclusions were summarized in the last chapter.