From scriptual to spatial: 'Labeling' as a metaphore to understand museum space
Yazılı olandan mekansal olana: Müze mekanının değerlendirilmesinde metafor olarak ?Etiketleme?
  1. Tez No: 177498
  2. Yazar: GİZEM ERKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez müze mekanının sergilenen koleksiyon ve onun mimari yorumlarıilişkisi üzerine eleştirel bir incelemesidir. Müzenin içerisindesergilenen nesneler `etiketleme' olarak adlandırılacak olan iki temsilşekline sahiptirler : sahip olduklari fiziksel beden ve onlara yüklenmiş bilgi.Müze mekanı sergilenen nesnenin bu iki bedeninin cakıştığı durum olarakdüşünülebilir. Etiketlemenin sahip olduğu geçici karakterin muze mekanorganizasyonu destekler bir özellik oldugu iddia edilmektektedir. Bubağlamda, esneklik kavramı Center Pompidou ve Grand EgyptianMuseum yarışmaları özelinde karşılaştırmalı bir okuma ile incelenmiştir.Buna bağlı olarak iki yarışmanın koleksiyonları ve koleksiyona bağlıfiziksel mekan yorumları eleştirel bir gözle yeniden ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a critical inquiry of the relationship between the architecturalaspects of the museum space and the collection on display, regarding tothe concept of flexibility. Inside the museum, displayed object can bethought as a two folded representation which can be termed as labeling.Museum space can be thought as the juxtaposed condition of these twobodies of the object. The flexible spatial organization of the museumspace is accepted to support the ephemeral character of labeling. Withinthis context, the concept of flexibility will be analyzed through thecooperative reading of George Pompidou Center and Grand EgyptianMuseum. With the aid of concepts of flexibility and hypertextuality that areadopted in these two cases, the study tries to reveal the relationshipbetween the architectural potentials of museum space and the collectionbelongs to these particular museums. In that respect, the architecturalprograms of these competitions will be critically reconsidered in order toreveal how the institutions conceive the collections with their expectedphysical ramifications.