Fungi mediated enantioselective biohydrogenation of benzils to benzoins
Funguslarla enansiyoseçici benzil-benzoin biyohidrojenasyon reaksiyonları
  1. Tez No: 177499
  2. Yazar: UMUT DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN S. DEMİR, PROF. DR. Z. BEGÜM ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Benzoin, çesitli ilaçların sentezinde kiral ara ürün olarak kullanılabilecek önemli bir ahidroksiketondur. Bu çalısmada, küf tabanlı biyodönüsümler vasıtası ile bu önemlibilesiğin yüksek steryoseçicilik ve verim ile sentezlenmesi amaçlanmıstır. Bunun için,kolay bulunabilen, akiral benzil maddesinin indirgenmesi 4 farklı Fusarium türü küfün(F. anguoides, F. roseum, F. solanii, F.bulbigenum) bütün hücreleri ilegerçeklestirilmistir. Steryoseçiciliğin arttırılması için reaksiyon kosulları 30 g/L glikozve 10 g/L pepton içeren glikoz pepton ortamında, 20 g/L spor ekimi ve 20 mg/Lsubstrat konsantrasyonu olarak optimize edilmistir. Ayrıca elektron verici ve elektronçekici gruplarla sübstitiye edilmis bir dizi benzil türevinin de optimize edilen kosullarkullanılarak % 98'e varan enansiyomerik asırılık ile sentezi gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
Benzoin is an important a-hydroxy ketone which can be used as chiral intermediatefor the synthesis of several drugs. In this study, it was aimed to synthesize thiscompound by high stereoslectivity and yield by the use of fungal bioconversions. Forthis purpose, whole cells of four different Fusarium spp. (F. anguoides, F. roseum, F.solanii, F.bulbigenum) were used for reduction of readily available achiral compoundbenzil. The reaction conditions were optimized as glucose peptone broth consistingof 30g/L glucose and 10 g/L peptone, inoculum size as 20 mg/L and substrateconcentration as 200 mg/L. A complete set of derivatives substituted with electrondonating and electron withdrawing groups of the benzils were also reduced to thecorresponding benzoin derivatives with the same optimized condition with up to 98%ee.