Aeroelastic analysis of an unmanned aerial vehicle
İnsansız bir hava aracının aeroelastik analizi
- Tez No: 177545
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezde, tipik bir İnsansız Hava Aracının (İHA) MSC®FlightLoads and Dynamicsmodülü ve MSC®NASTRAN Aero 1 çözücüsü kullanılarak aeroelastik analizleri yapılmıştır.Analizler deniz seviyesi , 1000m , 2000m, ve 4000m yükseklikte ve 0.2, 0.4 ve 0.6 Mach sayılarında İHA'nın bütün modeli için yapılmıştır. İHA'nın çırpınma özellikleri farklı uçuş koşulları için elde edilmiş ve sunulmuştur. Yüksekliğin çırpınma özelliği üzerindeki etkisi incelenmiş ve literatürdeki teorik ve deneysel eğilimlerle karşılşatırılmıştır. Ayrıca bütün modellenmiş İHA'nın ıraksama özellikleri de elde edilmiştir.Çalışmada doğrulama çalışmalarına ve örnek çalışmalara da yer verilmiştir. Daralmayan ok açılı bir kanadın ve AGARD 445.6 kanat modelinin analiz sonuçları rüzgar tüneli verileri ile karşılaştırılmış ve çırpınma hızı bulunmasındaki azami hata %1.3 olarak hesaplanmıştır. İki farklı kanat modelinde daralmanın etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis aeroelastic analysis of a typical Unmanned Aerial Vehicle (UAV) using MSC®FlightLoads and Dynamics module and MSC®NASTRAN Aero 1 solver was performed. The analyses were carried out at sea level, 1000m, 2000m and 4000m altitudes for Mach Numbers M=0.2, 0.4 and 0.6 for the full model of the UAV. The flutter characteristics of the UAV for different flight conditions were obtained and presented. The effect of altitude on flutter characteristics has been examined and compared with the theoretical and experimental trends in the literature. Also the divergence characteristics of the full model UAV was obtained.In the study, some verification and test cases are also included. The results of the analyses of an untapered swept-wing and AGARD 445.6 wing models were compared with wind tunnel data and a maximum error of 1.3 % in the flutter speed prediction was obtained. In two different wing models the effect of taper was investigated.