Bounds on the anisotropic elastic constants
Anizotrop elastik sabitlerde sınırlamalar
  1. Tez No: 177544
  2. Yazar: ÇİĞDEM DİNÇKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. CEVDET AKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde, seçilen yönlerdeki anizotrop malzemelerin optimum mekanik tutumunu anlamak için, anizotrop malzemelerin mekanik ve elastik davranışı incelenmiştir. Elastik sabitleri bilinen bir anizotrop malzeme için, malzemenin optimum mekanik ve elastik özelliklerini belirleyen ve de belirli yüksek malzeme simetrisini temsil eden en iyi elastik sabitler takımını seçmek mümkündür.Bu nedenle, Hill yaklaşımını kullanarak, bütün anizotrop elastik simetriler için, malzemelerin en iyi elastik sabitler takımı olan efektif elastik sabitler ve efektif özdeğerler üzerine olan sınırları, sembolik olarak kuruldu. Anizotrop Hooke kanununuve onun Kelvin formulasyonu anlatıldı ve genelleştirilmiş Hill eşitsizliği detaylı bir şekilde açıklandı. Farklı simetri tipleri için, rasgele malzemeler seçildi, bu malzemelrin elastik sabitlerinin verileri toplandı. Bu veriler efektif elastik sabitler ve efektif özdeğerler üzerine olan sınırların hesaplanmasında kullanılmıştır.Sonuç olarak, tablolarda verilen sınırların numerik sonuçları incelenerek, aynı simetri tipinden seçilen geniş sınır aralıklarına sahip malzemelerin, daha fazla anizotropik, buna karşın sınır aralıkları daha az olan bazı malzemelerin, izotropiye çok daha yakın olduğu, görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mechanical and elastic behaviour of anisotropic materials are investigated in order to understand the optimum mechanical behaviour of them in selected directions.For an anisotropic material with known elastic constants, it is possible to choose the best set of effective elastic constants and effective eigenvalues which determine the optimum mechanical and elastic properties of it and also represent the material in a specified greater material symmetry.For this reason, bounds on the effective elastic constants which are the best set of elastic constants and effective eigenvalues of materials have been constructed symbollicaly for all anisotropic elastic symmetries by using Hill approach. Anisotropic Hooke's law and its Kelvin inspired formulation are described and generalized Hill inequalities are explained in detail. For different types of symmetries, materials are selected randomly and data of elastic constants for them were collected. These data have been used to calculate bounds on the effective elastic constants and effective eigenvalues.Finally, by examining the numerical results of bounds given in tables, it is seen that the materials selected from the same symmetry type which have larger interval between the bounds, are more anisotropic, whereas some materials which have smaller inetrval between the bounds, are closer to isotropy.